Kiedy e-PIT nie złoży się automatycznie? W tych przypadkach musisz interweniować
Zeznania PIT za 2023 rok, przygotowane przez Ministerstwo Finansów, czekają już na Polaków. Niektórzy, mimo iż w wielu przypadkach deklaracja zostanie zaakceptowana automatycznie, będą musieli jednak zrobić to samodzielnie. Czy muszę potwierdzać rozliczenie PIT? Oto w jakich przypadkach jest to konieczne.
Spis treści:
Czy Urząd Skarbowy automatycznie rozliczy PIT?
15 lutego 2024 roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom gotowe rozliczenia PIT za 2023 rok. Te znaleźć można w usłudze Twój e-PIT, dającej możliwość swobodnego i wygodnego zaakceptowania lub wprowadzenia zmian do zeznania, bez konieczności składania wniosków czy wypełniania jakichkolwiek dokumentów.
Automatyczne roczne rozliczenia PIT przygotowane zostały już szósty rok z rzędu. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, gdzie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku czekać będą przygotowane zeznania podatkowe.
Czy PIT zatwierdzi się sam? Mowa o konkretnych przypadkach
Jeśli do 30 kwietnia nie zaakceptujesz lub nie odrzucisz przygotowanego zeznania PIT-37 lub PIT-38 lub nie rozliczysz go w inny sposób - elektronicznie lub papierowo, wówczas ten przygotowany w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowany i złożony.
To spore ułatwienie dla dużej rzeszy Polaków. Ci, którzy rozliczają PIT-37 lub PIT-38 w praktyce nie muszą więc robić nic. Ich zeznanie podatkowe zostanie bowiem automatycznie zaakceptowane i zatwierdzone 30 kwietnia 2024 roku. To nie dotyczy jednak każdego.
Czy muszę zaakceptować swój e-PIT? Oto kiedy musisz to zrobić
Automatycznie zaakceptowane nie zostaną:
- zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L oraz informacja PIT-DZ,
- zeznania, które zostały odrzucone w usłudze,
- zeznania, w których wykazane zostały wyłącznie przychody zwolnione, to jest na przykład ulga dla młodych, ulga dla pracujących seniorów czy ulga dla rodzin 4+,
- zapisane "kopie robocze".
Jak sprawdzić czy PIT jest poprawny? Ministerstwo Finansów zachęca
Mimo iż deklaracja PIT wraz z nadejściem 30 kwietnia 2024 roku w wielu przypadkach zostanie zaakceptowana automatycznie, warto wcześniej sprawdzić jej poprawność. Do tego też zachęca Ministerstwo Finansów. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na swoje dane, w tym kwotę podatku do zapłaty czy nadpłaty.
Jeśli wszystko, w tym sposób rozliczenia czy ulgi podatkowe, się zgadza, PIT wystarczy jedynie zaakceptować.
Zobacz również: Ważna informacja ZUS ws. nadpłaty podatku. Na co zwrócić uwagę?