Kryteria kwalifikacyjne do renty wdowiej w 2025 roku. Ile musi trwać małżeństwo?

Nowe świadczenie, zwane rentą wdowią, zyskało oficjalną akceptację prezydenta, co oznacza, że od 1 lipca 2025 r. zacznie trafiać do uprawnionych seniorów. Renta wdowia to nowa forma wsparcia, która pozwala łączyć własną emeryturę z częścią świadczenia po zmarłym małżonku. Choć nowe przepisy budzą nadzieje na poprawę sytuacji materialnej wielu owdowiałych osób, to jednocześnie pojawia się wiele pytań dotyczących warunków jej przyznawania.

Renta wdowia w 2025 roku. Kto ją dostanie?
Renta wdowia w 2025 roku. Kto ją dostanie? 123RF/PICSEL

Renta wdowia w 2025 roku. Czym jest nowe świadczenie?

Renta wdowia to nowe świadczenie, które ma na celu dostarczenie dodatkowego wsparcia finansowego osobom, które straciły swojego małżonka.

Rentę wdowią mogą otrzymać jedynie osoby, które spełniają określone warunki. Według nowych przepisów, kryteria kwalifikacyjne do renty wdowiej w 2025 roku obejmują wiek, zdolność do pracy oraz odpowiedzialność za dzieci.

Aby ubiegać się o rentę, osoba musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • mieć co najmniej 50 lat,
  • być niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka,
  • wychowywać co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej,
  • opiekować się dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Warunki przyznania renty wdowiej. Ile musi trwać małżeństwo?

Jednym z kluczowych pytań, jakie pojawiły się w trakcie dyskusji nad wprowadzeniem renty wdowiej, jest to, czy istnieje minimalny okres trwania małżeństwa, który upoważniałby do jej otrzymania.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na przepisy nowelizacji ustawy, która została podpisana 10 sierpnia 2024 r. przez prezydenta. Jak wynika z analizy dostępnych informacji, ustawodawca nie przewidział żadnych ograniczeń dotyczących długości trwania małżeństwa jako warunku przyznania renty wdowiej.

Oznacza to, że każdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i pozostawał we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, ma prawo do tego świadczenia, niezależnie od tego, jak długo trwało małżeństwo.

Renta wdowia ma na celu dostarczenie dodatkowego wsparcia finansowego osobom, które straciły swojego małżonka
Renta wdowia ma na celu dostarczenie dodatkowego wsparcia finansowego osobom, które straciły swojego małżonka123RF/PICSEL

Co się stanie, gdy wdowiec lub wdowa zdecydują się na ponowny związek małżeński?

Renta wdowia nie jest jednak świadczeniem dożywotnim. Jeśli wdowa lub wdowiec zdecydują się na ponowne zawarcie związku małżeńskiego, wypłata renty wdowiej zostanie automatycznie wstrzymana. W praktyce oznacza to, że ostatnia wypłata świadczenia nastąpi dzień przed zawarciem nowego małżeństwa. Jest to istotny element, który warto wziąć pod uwagę, planując swoją przyszłość.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas