Reklama

Reklama

Krzyż w koronie? Nowa propozycja zmian w godle Polski

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmiany w godle Polski. Resort chce, aby w koronie orła białego znalazł się krzyż. W godle miałyby się znaleźć "dwa gładkie kabłąki zwieńczone złotym godłem z krzyżem".

Zmiany w godle Polski zaproponowało już Ministerstwo Kultury. Resort kierowany przez Piotra Glińskiego wystosował propozycję, aby dostosować symbol narodowy "do możliwości technik graficznych" - w związku z tym, całe nogi orła powinny być złote (nie tylko pazury, jak do tej pory), a w koronie powinny pojawić się prześwity.


Zmiana w godle Polski. Orzeł z krzyżem w koronie?

Ministerstwo Sprawiedliwości ma jednak inną propozycję. Resort proponuje dodanie kabłąki, zwieńczonych złotym globem z krzyżem, co stworzyłoby na głowie orła koronę zamkniętą. Jak argumentują pracownicy resortu w odpowiedzi na pytanie portalu tvn24.pl, "orzeł z zamkniętą koroną ma długą tradycję w polskiej heraldyce państwowej. (...) Po raz pierwszy pojawił się w niej już około 1492 roku. Symbol występował m.in. na herbach, pieczęciach oraz monetach państwowych i monarszych".

"Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego. Nie bez znaczenia była także konieczność podkreślania faktu suwerenności państwa polskiego wobec bezpodstawnych roszczeń cesarza niemieckiego. Przyjęcie korony zamkniętej przez ostatnich Jagiellonów i zwieńczenie jej złotym globem z krzyżem jest wydarzeniem kluczowym dla polskich symboli narodowych" - tłumaczy ministerstwo.

Reklama

Krzyż w godle Polski "nie powinien budzić oporów"

Jak podaje resort sprawiedliwości, obecność krzyża w godle "nie powinna budzić oporów" u osób niezwiązanych z Kościołem czy religią chrześcijańską. Twórcy propozycji wyjaśniają, że ""przywrócenie krzyża, jako zwieńczenia korony orła, historycznie było wyrazem treści świeckiej odzwierciedlającej suwerenność państwa"

Przeczytaj też:

Nauki przedmałżeńskie. Mądrości o kalendarzyku czy cenne doświadczenie?

Tajemniczy klient to praca marzeń? Oto jakie są stawki i obowiązki

Uprawa roślin. Hobby dla początkujących

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: godło Polski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje