Reklama

Reklama

Tak ćwiczą Polacy. Ten sport jest najpopularniejszy

Polacy coraz chętniej spędzają czas aktywnie. Jakie sporty preferują? Największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki rowerowe. Wiele osób regularnie uprawia również jogging. Jak się okazuje, coraz mniejszą popularnością cieszą się siłownie. Polacy chętniej ćwiczą na świeżym powietrzu, niż w zamkniętym pomieszczeniu.

Uprawianie sportu obniża poziom cukru we krwi, reguluje przemianę materii, redukuje ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia system odpornościowy, poprawia samopoczucie, wreszcie - przeciwdziała nadwadze i otyłości oraz sprzyja utrzymaniu nienagannej sylwetki. Choć znakomita większość z nas zdaje sobie sprawę z pozytywnego wpływu wysiłku fizycznego na organizm, z regularnością bywa różnie. 

Polacy ćwiczą na świeżym powietrzu

Jak ujawniło nowe badanie przeprowadzone przez Euromonitor, mimo zainteresowania sportem, uprawia go tylko 2/3 Polaków, a wraz z wiekiem na ruch poświęcamy coraz mniej czasu. Mieszkańcy naszego kraju są przy tym miłośnikami podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - aż 40 proc. osób uprawiających sport lubi robić to na dworze, m.in. w parkach czy siłowniach miejskich. Drugim najchętniej wybieranym miejscem jest własny dom - tu trenuje ponad 1/3 aktywnych Polaków. Lokalne ośrodki sportowe są wybierane przez 15 proc. ćwiczących, na kolejnych miejscach znajdują się zaś kluby fitness (11 proc.) i kluby sportowe (7 proc.).

Reklama


Jaki rodzaj aktywności fizycznej preferujemy? Badanie wykazało, że najpopularniejszą dyscypliną sportową jest w naszym kraju jazda na rowerze - aż 51 proc. badanych zadeklarowało, że regularnie przemieszcza się na dwóch kółkach. W wolnym czasie chętnie udajemy się na wycieczki rowerowe, a także wykorzystujemy rower jako alternatywny dla samochodu czy komunikacji miejskiej środek transportu. Na drugim miejscu uplasowało się bieganie, na które decyduje się 46 proc. aktywnych Polaków. Osoby uprawiające jogging cenią sobie przede wszystkim niskie koszty, jakie trzeba ponieść, by rozpocząć przygodę z bieganiem - wystarczą bowiem wygodne buty, dres i... dawka motywacji.

Te sporty Polacy wybierają rzadziej

Kolejną popularną nad Wisłą formą aktywnego spędzania czasu są gimnastyka i ćwiczenia sprawnościowe. Ponad 1/3 Polaków, głównie starszych, stara się regularnie wykonywać ćwiczenia pobudzające krążenie, a także zwiększające mobilność i zakres ruchów oraz siłę mięśni. Wśród lubianych dyscyplin znalazły się również spacery i piesze wędrówki (31 proc.), fitness (22 proc.), pływanie (16 proc.) i piłka nożna (14 proc.).

Jak podkreślają twórcy kampanii #SpoćSię, która ma na celu zachęcenie Polaków do ruchu, najważniejsza jest regularność. Nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu, możemy zadbać o swoje zdrowie, wybierając najbardziej odpowiedni dla nas rodzaj aktywności. Ci, którzy nie przepadają za wizytami na siłowni czy bieganiem, które postrzegają jako zbyt monotonną formę ruchu, mogą zdecydować się na ćwiczenia w domu. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, na wysiłek fizyczny winniśmy przeznaczyć przynajmniej 150 minut w tygodniu.

Pierwsza edycja kampanii "Spoć się!" potrwa do końca listopada 2021 roku. Jej organizatorem jest Fundacja Zwalcz Nudę. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Sportowe Wakacje. 


***
Przeczytaj również: 


Ustalono kto nie powinien jeść ziemniaków! Groźny też groch i kapusta!

Idealna sukienka do pracy. Brigitte Macron już ją nosi!

James Michael Tyler nie żyje. Fani "Przyjaciół" pogrążeni w żałobie

Zobacz  również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje