Kto otrzyma zwrot podatku? Niektórzy mogą liczyć nawet na 3600 zł

Opracowanie Tomasz Kromp

Do 30 kwietnia 2024 roku Polacy mają czas, żeby rozliczyć się ze skarbówką za 2023 rok. Wielu podatników będzie mogło liczyć na zwrot podatku od urzędu skarbowego. Mowa tu o osobach, których wpłacone zaliczki na podatek przekroczyły wymaganą kwotę. Co ciekawe, niektórzy mogą otrzymać nawet 3600 zł zwrotu!

Kto otrzyma zwrot podatku?
Kto otrzyma zwrot podatku?123RF/PICSEL

Zeszłoroczne zwroty podatków były rekordowe. W tym roku powtórki nie będzie

W zeszłym roku z tytułu zwrotów podatków za 2022 rok, do kieszeni Polaków trafiła rekordowa kwota w wysokości łącznie 27 mld zł. Tak duża suma była związana z rozliczaniem niezbyt udanego Polskiego Ładu, a konkretniej – z obniżeniem stawki PIT w trakcie poprawek wprowadzanych do rzeczonego programu. Warto również wspomnieć, że średnia kwota zwrotu w tamtym czasie wyniosła 1715 zł.

Prawdopodobnie w tym roku łączna wysokość zwrotów podatków będzie znacznie niższa. Zwrotu na pewno nie otrzymają osoby zarabiający najniższą krajową (chyba że korzystają z ulgi prorodzinnej).

Zwrotu na pewno nie otrzymają osoby zarabiający najniższą krajową
Zwrotu na pewno nie otrzymają osoby zarabiający najniższą krajową123RF/PICSEL

Kto otrzyma zwrot podatku? Niektórzy dostaną nawet 3600 zł!

Na zwrot podatku będą mogli liczyć podatnicy, którzy nie skorzystali z kwoty zmniejszającej podatek za sprawą formularza PIT-2. Mowa tu o zleceniobiorcach bądź osobach, które wykonywały umowę o dzieło. Przykładowo: osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i nie korzystały z kwoty zmniejszającej podatek, urząd skarbowy uwzględni nadpłatę. W niektórych przypadkach zwrot wyniesie nawet 3600 zł.  Co więcej, zwrot nadpłaty podatku będzie należał się również osobom, które płaciły normalne zaliczki na podatek, a finalnie rozliczały się wraz ze współmałżonkiem.

Na zwrot podatku będą mogli liczyć emeryci, którzy otrzymują świadczenia mniejsze niż 2500 zł brutto. Niektórzy z nich otrzymają nieco ponad 400 zł. Mowa tu o osobach, które pobierają emeryturę w wysokości 2100 zł brutto.

Podatnicy mogą rozliczyć się elektroniczne z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. W takiej sytuacji na zwrot podatku czeka się maksymalnie 45 dni, aczkolwiek w praktyce jest to zdecydowanie krótszy czas oczekiwania (wszystko za sprawą systemu AUTO ZWROT, który obsługuje zwroty nieprzekraczające 5000 zł). W przypadku składania deklaracji w formie tradycyjnej, na zwrot podatku trzeba poczekać maksymalnie 90 dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas