Latem pies wysyła ci ważną wiadomość. Jego zdrowie może być zagrożone

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Wakacyjne temperatury bywają uciążliwe nie tylko dla nas, ale także naszych pupili. Jak schłodzić psa w lecie? Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać o tym, że zostawianie czworonoga w nagrzanym samochodzie czy bez dostępu do wody pitnej jest absolutnie zakazane. To jednak nie wszystko, na czym trzeba się skupić. Istnieją proste sposoby, by przynieść zmęczonemu zwierzakowi ulgę i nie doprowadzić do udaru cieplnego u psa.

Jak schłodzić psa? Dbaj nie tylko o jego nawodnienie
Jak schłodzić psa? Dbaj nie tylko o jego nawodnienie123RF/PICSEL

Dlaczego psy źle reagują na upały?

Masz wypieki na twarzy, a pot leje się z ciebie strumieniami? Twój pupil wysokie temperatury znosi jeszcze gorzej. Ciało psa cechuje się niewielką ilością gruczołów potowych, przez co jego możliwości ochrony przed przegrzaniem są mocno ograniczone.

Psi organizm w niewielkim stopniu jest w stanie chłodzić się przez skórę — dochodzi do tego wyłącznie na opuszkach łap. Głównym mechanizmem obronnym psa jest dyszenie. Szybki oddech, siedzenie z otwartym pyskiem i wywieszonym językiem świadczą o tym, że zwierzak intensywnie przeprowadza wentylację.

Latem ze szczególną uwagą obserwuj swojego pupila
Latem ze szczególną uwagą obserwuj swojego pupila123RF/PICSEL

Rasy szczególnie zagrożone

Mimo że każdy czworonóg ma prawo kiepsko się czuć w upały, w przypadku niektórych ras trzeba zachować szczególną ostrożność i czujność w obserwacji pupila. Mowa o rasach brachycefalicznych, do których zaliczają się między innymi:

  • mopsy,
  • buldogi angielskie,
  • buldogi francuskie,
  • pekińczyki.

Spłaszczone pyszczki to ich znak rozpoznawczy, który na wiele osób działa rozczulająco. Niestety, krótkie kufy sprawiają, że psy mają duże problemy ze swobodnym oddychaniem, a kłopoty te nasilają się podczas upałów. Niezdolność do efektywnego oddychania i wentylacji sprawia, że zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u psa.

Choć wiele osób uważa psy z płaskimi pyskami za wyjątkowo słodkie, to prawda jest bolesna — rasy brachycefaliczne są skazane na różnego rodzaju choroby i schorzenia (głównie układu oddechowego) znacznie częściej niż inne psy
Choć wiele osób uważa psy z płaskimi pyskami za wyjątkowo słodkie, to prawda jest bolesna — rasy brachycefaliczne są skazane na różnego rodzaju choroby i schorzenia (głównie układu oddechowego) znacznie częściej niż inne psy123RF/PICSEL

Udar u psa — objawy

Każda zmiana zachowania psa powinna wzbudzić nasze zainteresowanie. Objawów udaru cieplnego u psa pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, ważna jest szybka reakcja. Do alarmujących symptomów należą:

  • nasilone dyszenie połączone z szybkimi i płytkimi oddechami,
  • osłabienie,
  • otępienie i dezorientacja,
  • przyspieszona akcja serca,
  • suchość błon śluzowych,
  • wymioty i biegunka,
  • drgawki.

Bez reakcji opiekuna może dojść do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci zwierzaka. Gdy zaobserwujesz objawy przegrzania psa, w pierwszej kolejności postaraj się umieścić pupila w chłodniejszym miejscu. Postaraj się powoli schładzać jego ciało ze szczególnym uwzględnieniem głowy i szyi. Nieodzowna będzie wizyta u weterynarza.

Dostęp do wody to podstawa

Jak schłodzić psa? Na początek przypominamy o najbardziej oczywistej sprawie, jaką jest zapewnienie zwierzakowi dostępu do chłodnej i świeżej wody. Należy wymieniać ją kilka razy dziennie. Nie jest jednak dobrym pomysłem wrzucanie do psiej miski kostek lodu. To krótka droga do anginy i zapalenia gardła.

Jak schłodzić psa latem?

Wśród opiekunów czworonogów coraz popularniejsze stają kamizelki i maty chłodzące, które przynoszą pupilom upragniony chłód. Jeśli nie planujesz zakupów, możesz zastosować prosty patent z rozłożeniem na podłodze wilgotnego ręcznika. Psiak z pewnością chętnie na nim wypocznie.

Niezależnie od tego, czy twój zwierzak przebywa w mieszkaniu, czy w ogrodzie, niech zawsze ma możliwość schronienia się w zacienionym i chłodniejszym pomieszczeniu. Zostaw otwarte drzwi do łazienki — zwykle panuje tam nieco przyjemniejsza temperatura. Podczas upałów pozbądź się z dywanów z pomieszczeń, w których przebywa pupil, ponieważ grube tkaniny skutecznie kumulują ciepło.

Warto zwracać uwagę na nietypowe zachowanie psa
Warto zwracać uwagę na nietypowe zachowanie psa123RF/PICSEL

Kiedy wychodzić z psem na spacer w lecie?

Latem trzymaj się prostej zasady: nic na siłę. Nie nakłaniaj uporczywie zwierzaka do zabawy, aportowania i biegania. Wysiłek fizyczny zwiększa ryzyko przegrzania psa. Podczas upałów zwierzęta powinny przede wszystkim odpoczywać. Bardziej intensywną aktywność fizyczną nadrobicie, gdy zrobi się chłodniej.

O jakiej porze wyprowadzać psa na spacer latem? Staraj się celować w godziny poranne i wieczorne, kiedy temperatura spada. Staraj się unikać miejsc, w których nagrzana nawierzchnia mogłaby doprowadzić do poparzenia psich łapek. Kiedy opuszczacie dom, upewnij się, że masz przy sobie butelkę z wodą i miskę, by móc napoić psa w dowolnym momencie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas