Reklama

Reklama

Liceum w Lublinie wprowadziło zmianę skali ocen. „Jedynka” została wycofana

VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Hugona Kołłątaja przeprowadziło modyfikację wewnątrzszkolnej skali ocen. Uczniowie w trakcie roku szkolnego nie mogą dostać oceny niedostatecznej. Zamiast niej w dziennikach elektronicznych widnieje symbol „X”. Pedagodzy stwierdzili, że dzięki temu nastolatkowie będą chętniej uczęszczać do szkoły. Czy inne licea również zdecydują się na ten krok?

Szkoła bez "jedynek". Lublin zaskoczył!

Lubelskie VI Liceum Ogólnokształcące postanowiło wprowadzić ogromną zmianę w  systemie oceniania. Pedagodzy wspólnie stwierdzili, że ich zadaniem jest ocenianie wiedzy podopiecznych, a nie "karanie" ich za ewentualną niewiedzę. W  konsekwencji ze szkolnej skali ocen usunięto niechlubną "jedynkę". Jej miejsce zastąpił jednak "X",  który świadczyć ma o tym, że uczeń nie przyswoił jeszcze materiału w odpowiednim stopniu.

Usunięcie oceny niedostatecznej ze skali ocen ma być motywacją do nauki. Według pedagogów, którzy poparli ten krok, szkoła powinna zachęcać do poszerzania horyzontów i rozwoju, a nie punktować niewiedzę i powodować stres. "X" można, a nawet trzeba, poprawić. Uczeń powinien tego dokonać, gdy przyswoi już odpowiedni materiał.

Reklama

Czy szkoła może decydować o wewnątrzszkolnej skali ocen?

Usuniecie oceny niedostatecznej ze skali ocen może powodować konsternację. Jak się jednak okazuje, VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie ma do tego pełne prawo. O skali ocen w trakcie trwania roku szkolnego decyduje bowiem statut szkoły, a więc najważniejszy dokument, który reguluje wewnętrzne życie szkoły i zawiera informacje dotyczące wszystkich dziedzin działalności placówki. W konsekwencji, wewnątrzszkolny system oceniania nie musi zawierać się w skali od 1 do 6.

Co z oceną końcową?

Problem pojawia się jednak podczas klasyfikacji końcowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej w 1999 roku wprowadziło bowiem obowiązek skali ocen od 1 do 6 (od klasy 4 szkoły podstawowej począwszy). W konsekwencji, chociaż uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Hugona Kołłątaja nie mogą dostać oceny niedostatecznej jako oceny cząstkowej, jeśli nie poprawią wystarczającej liczby "X", na koniec roku nie mogą liczyć na promocję.

***

Przeczytaj również: 

Najgorsze fryzury dla pań po 50-tce. Bezlitośnie postarzają

Kulinarne sposoby na walkę z przeziębieniami i wzmocnienie odporności

Wiktoria Gąsiewska w bardzo skąpym stroju. "Ruch biustu bezcenny"!

Zobacz również:  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | oceny w szkole

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy