Malutkie kulki mocy. Zielony pieprz to szereg witamin i minerałów
Na sklepowych regałach możemy znaleźć różne rodzaje pieprzu, w tym m.in. pieprz zielony. Jak wygląda proces jego produkcji i pozyskiwania, czym różni się od czarnego pieprzu, jak smakuje i czy posiada właściwości zdrowotne?
Jak pozyskuje się zielony pieprz?
Pieprz zielony to tak naprawdę niedojrzały, czarny pieprz. Pozyskuje się go z tej samej rośliny, ale jest on zrywany, zanim dojrzeje i nabierze czarnego, czerwonego lub białego koloru. Po zerwaniu zielone ziarna są najczęściej mrożone, suszone lub marynowane w solance, co pozwala na jak najdłuższe zachowanie świeżości i aromatu pieprzu.
Najwięcej pieprzu uprawia się w południowej części Azji, a światowym potentatem pod względem jego eksportu jest Wietnam.
Czytaj także: Mało kto wie o cennych właściwościach "króla przypraw". Spalanie tkanki tłuszczowej to dopiero początek
Jak smakuje pieprz zielony?
Pieprz zielony jest w smaku delikatniejszy, niż jego biała, czerwona czy czarna odmiana. Gdy przyjrzymy się skali ostrości, gdzie 10 oznacza pieprz najbardziej ostry, to pieprz biały zajmuje 8. pozycję, czarny 7., natomiast pieprz zielony plasuje się na 3. miejscu.
Zwolennicy doprawiania potraw zielonym pieprzem wskazują na takie aspekty jak świeżość i głęboki bukiet owocowy. Doznania smakowe nie są nachalne, lecz przyjemne i powoli się intensyfikują. Należy jednak zaznaczyć, że tzw. finiszujący akcent, to zdecydowanie pieprzny, ale przyjemny posmak. W związku z tym pieprz zielony zdecydowanie częściej spożywany jest w postaci całych ziaren, a nie mielonych.
Zobacz również: Pamiętaj o szczypcie do porannej kawy. Wspomożesz pracę mózgu, bez trudu zgubisz boczki
Pieprze zielony - właściwości odżywcze
Czy malutkie ziarenko pieprzu zielone może zawierać witaminy i minerały, które pozytywnie wpłynęłyby na nasz organizm? Zdecydowanie tak. Zielony pieprz jest dobrym źródłem antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które chronią tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Pieprz zielony zawiera sporo witaminy C, niezbędnej do budowania odporności organizmu. Spożycie jednej łyżeczki z ziarnami zielonego pieprzu w 80 proc. pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Co ciekawe - wspomnianej witaminy C nie znajdziemy w ziarnach czarnego pieprzu.
Jakich składników dostarczamy jeszcze organizmowi, spożywając zielony pieprz? Przede wszystkim białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy z grupy B i witaminę K. Ponadto taki pieprz zawiera w sobie cynk, fosfor, fluor, jod, magnez, mangan, miedź, potas, sód, wapń i żelazo.
Warto wiedzieć: Sól, pieprz i cytryna - remedium na dolegliwości zdrowotne