Czy koty po latach pamiętają swoją matkę? Odpowiedź może zaskoczyć
Obserwując zaangażowanie, z jakim kocie mamy opiekują się swoimi młodymi, odnosimy wrażenie, że więź, która powstaje w najwcześniejszym etapie życia, powinna trwać po jego kres, jak w przypadku ludzi. Czy rzeczywiście tak jest? Z pewnością niejedna ludzka "kocia mama" zadała sobie pytanie, czy jej pupil, będąc dorosłym osobnikiem wciąż pamięta swoją mamę i rodzeństwo i kim jest dla kota jego właściciel. Odpowiedź może zaskoczyć.
Spis treści:
Kocia pamięć skorelowana z zapachem
Charakterne, tajemnicze, zmienne - te cechy często przypisywane są kotom. Ich nieoczywista dla człowieka natura jest bardzo interesująca i sprawia, że chcemy dowiedzieć się o mruczkach jak najwięcej. Podobnie jest z ich pamięcią - czy można ją porównać do ludzkiej? W pewnych aspektach jak najbardziej, ponieważ podobnie jak my, koty mają pamięć krótko- i długotrwałą. Ta pierwsza przydaje się na przykład podczas polowań, aby zapamiętać drogę ucieczki potencjalnego celu. Zaś długotrwała pamięć pozwala czworonogowi zapamiętać miejsca, ludzi i inne koty na wiele lat. Proces zapamiętywania jest mocno związany z zapachem.
O ile nie do końca pewne jest, czy kotki rozróżniają ludzi po ich twarzach, o tyle możemy być pewni, że zapach swojego człowieka rozpoznają wszędzie i bezbłędnie. Aromat to także najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o kojarzenie innych przedstawicieli gatunku. A czy w takim razie koty pamiętają swoją mamę i rodzeństwo?
Zobacz również:
Więzi rodzinne u mruczków
Wyniki badania opublikowane w serwisie PetsMont sugerują, że koty mogą pamiętać osoby, inne zwierzęta a także całe wydarzenia sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Silna więź emocjonalna zbudowana w pierwszych tygodniach życia kota i zapach mamy, która wciąż była obok, może więc być zapisany na stałe w mózgu czworonoga.
Jednak wraz z rozwojem samodzielności i oddalaniem się od matki, stopniowo zanika w kotach potrzeba posiadania jej blisko. Choć możliwe jest, by kot w dorosłości rozpoznał po latach swoją matkę, mało prawdopodobnym jest, aby "tęsknił" za swoją rodzicielką, gdy dojdzie do ich rozdzielenia.
Więź z rodzeństwem natomiast jest nieco trwalsza, bo trwa dłużej - nierzadko kocie rodzeństwo postanawia odkrywać świat w swoim towarzystwie, przez co zapach brata lub siostry zapisuje się w pamięci kota o wiele lepiej. Mruczkowe rodzeństwa z powodzeniem mogą spędzić ze sobą nawet całe życie, tworząc nierozłączną parę przyjaciół.
Natomiast człowiek jako właściciel, odpowiedzialny za karmienie opiekun i towarzysz to inna historia. Osoba, którą kot uznaje za najbliższego sobie przedstawiciela dwunożnych, jak ten, który dba, hołubi, daje dom i bezpieczeństwo to na stałe wpisany w życiorys kota element nie do przecenienia. To właśnie z właścicielem kot tworzy niezwykłą więź i to on wypełnia w znacznym stopniu pamięć kota. Jeśli zastanawiacie się czasem, czy siedzący na parapecie patrzący przez okno, zdawałoby się, zadumany lub nostalgiczny kot, tęskni za swoją matką lub rodzeństwem, raczej możecie być pewni, że nie to zajmuje jego myśli. Natomiast gdy opuszczacie go idąc do pracy czy na zakupy, z pewnością tęskni.
10 znaków, że twój kot uważa cię za "mamę"
Weterynarz Lianne Mellin, znana na Instagramie jako Your Vet Lianne opisała dziesięć znaków, dzięki którym rozpoznasz, czy twój mruczek traktuje cię niczym "mamę", a w każdym razie jako swoją ulubioną osobę. Sprawdź, czy w taki sposób zachowuje się przy tobie twój pupil.
- "Ugniata" cię łapkami - jeśli twój kot “ugniata" cię jak ciasto zanim położy się na twoim brzuchu lub udach, bądź pewny, że znaczysz dla niego wiele. Takie zachowanie jest podobne do tego, którego doświadcza kocię pielęgnowane przez swoją matkę
- Mruczenie - jeśli twój puszysty przyjaciel mruczy będąc blisko ciebie, oznacza to, że jest w twoim towarzystwie w pełni zrelaksowany i zadowolony
- Miauczenie - kot miauczy jedynie do swojego właściciela. Jeśli to zauważyłaś, możesz mieć pewność, że jesteś kimś wyjątkowym w życiu swojego pupila. Kocięta miauczą do swoim mam, gdy czegoś im potrzeba, natomiast w dorosłym życiu koty porozumiwają się między sobą wydając zupełnie inne dźwięki, przypominające "wycie"
- Ogon zdradzi radość - jeśli na twój widok ogon twojego kota drży, oznacza to ogromną ekscytację. Podobnie jest, gdy ogon przyjmuje kształt haczyka - to oznaka radości
- "Barankowanie" głową - to zachowanie, znane jako "bunting" lub "head bunting", jest niezaprzeczalnie urocze. Kot robi to, by pokazać, jak wiele dla niego znaczysz oraz by za pomocą zapachu "oznaczyć cię" jako członka rodziny
- Lizanie - jeśli choć raz poczułeś szorstki język kota na swojej ręce lub policzku wiesz, jak urocze to doznanie. Twój kot wyznaje wtedy swoje uczucia
- Przymykanie oczu - po nawiązaniu kontaktu wzrokowego kot bardzo powoli przymyka oczy, tak jakby mrugał w zwolnionym tempie? To oznaka wielkiego uwielbienia. Komfortu i pełnego bezpieczeństwa także.
- Przychodzi do ciebie, gdy jest głodny - to nie "żebranie", a znak, że kot uznał cię za swojego opiekuna, na którego może liczyć, gdy burczy mu w brzuszku
- Przynoszenie "trofeów" - jeśli kot przynosi ci upolowane gryzonie lub owady, a ten w domu kładzie u twoich stóp zabawki lub znalezione częsci garderoby, wiedz, że w ten sposób nagradza cię za opiekę nad nim. Robisz świetną robotę!
- Spanie obok - podczas snu zwierzę jest najbardziej bezbronne. To dlatego większość dzikich ssaków ukrywa się w porze snu, by nie paść ofiarą drapieżnika. Jeśli twój kot śpi obok ciebie, brawo! Stałaś się jego strażnikiem i oazą spokoju i bezpieczeństwa.