Twaróg – nie tylko zwykły ser. Co z niego zrobić?
Może się wydawać, że twaróg to zwykły, pospolity produkt, który kojarzymy głównie z kanapkami czy pierogami. Jednak, choć jest on dość popularny, jego kulinarny potencjał jest (niemal) nieograniczony. W kuchni można go wykorzystać w wielu nietypowych, a zarazem smacznych odsłonach. Twaróg, będący źródłem białka i wapnia, sprawdza się nie tylko w klasycznych przepisach, ale zda egzamin również jako podstawa wielu ciekawych dań, które zaskoczą niejednego smakosza.
Na początek proponuję zapoznać się z dwoma tradycyjnymi krakowskimi przysmakami, idealnie podkreślającymi walory tego białego sera. Pierwszym z nich jest pasta liptauer - pyszna, kremowa mieszanka twarogu z dodatkami, znajdująca uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Drugim daniem są małdrzyki, czyli malutkie placuszki z sera, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych dań mięsnych. Oba przepisy stanowią doskonały przykład na to, jak można wykorzystać twaróg w sposób mniej oczywisty, ale równie smaczny.
Liptauer
Składniki:
- 200 g tłustego twarogu
- 100 g bryndzy
- 1 filecik anchois
- ½ łyżeczki słodkiej papryki
- 1 łyżka kminku
- ½ szklanki śmietany
- sól
- pieprz
Do podania:
- weka
Przygotowanie:
Kminek zalać wrzątkiem i odstawić na kilka minut. Następnie odcisnąć na sitku.
Twaróg przełożyć do miski, dodać bryndzę i anchois. Przyprawić słodką papryką. Dorzucić wystudzony kminek, dodać śmietanę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać.
Podawać jako smarowidło do pieczywa.
Zobacz również: Jedz o konkretnej porze. Twaróg korzystnie zadziała na organizm
Małdrzyki
Składniki:
- ½ kg sera białego
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- skórka otarta z cytryny
- 2 łyżki mąki
- 3 łyżki masła klarowanego do smażenia
- cukier puder do dekoracji
Sos:
- ½ kg suszonych moreli
- 1 jabłko
- 1 łyżeczka cynamonu
Opis przygotowania:
Ser przełożyć do miski. Wybić jajko, dodać żółtko. Zmiksować. Wlać roztopione i lekko przestudzone masło. Uperfumować skórką otartą z cytryny i cukrem waniliowym. Ponownie zmiksować. Dodać mąkę i wymieszać.
Uformować jak racuchy i usmażyć na maśle. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Oprószyć cukrem pudrem.
Podawać z sosem morelowo-jabłkowym, wykonanym w następujący sposób. Suszone owoce namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Wkroić obrane jabłko. Wymieszać, przyprawić cynamonem i dusić, aż owoce się rozpadną. Zmiksować i nałożyć do miseczki.
Zobacz również: Co zrobić z białego sera? Trzy pomysły na obiad
Leniwe z masłem szałwiowym
Co powiecie na kluski z twarogu, tak zwane leniwe, proponuję serwować je z masłem szałwiowym.
Składniki:
- ½ kg twarogu tłustego lub półtłustego
- 15 dag mąki
- mąka do podsypania
- 3 jajka
- szczypta soli
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki bułki tartej
- cukier brązowy
Masło szałwiowe:
- 2 łyżki masła
- 3 listki szałwii
Opis przygotowania:
Na zbrązowione masło wrzucić listki szałwii. Zestawić z ognia i zostawić w spokoju, by masło nabrało ziołowego aromatu.
Twaróg rozgnieść widelcem w misce. Żółtka oddzielić od białek, dodać do sera, wymieszać dokładnie (cały czas widelcem). Wsypać mąkę.
Białka roztrzepać ze szczyptą soli, wymieszać z masą serową. Wyrobić - do powstania jednolitego ciasta (tym razem drewnianą łyżką). Uwaga - ciasto będzie się kleić, lecz postarajcie się nie dodawać więcej mąki.
Na stolnicę, albo dużą deskę do krojenia, wysypać dość dużo mąki i łyżką nałożyć trochę masy serowej (tak mniej więcej 2 łyżki), po czym umączonymi rękoma uformować wałek o średnicy 2-3 cm (cały czas podsypywać mąką, by wałek nie przykleił się do deski). Tępą stroną noża zrobić kratkę na górze wałka. Pokroić na 2-centymetrowe romby i wrzucić na osolony wrzątek (wody powinno być dużo i lepiej gotować partiami, by leniwe się nie posklejały). Gdy wypłyną, gotować jeszcze przez minutę, następnie wyjąć łyżką cedzakową do zimnej wody i natychmiast odcedzić.
Na maśle zezłocić bułkę tartą i dodać do leniwych. Na końcu polać masłem szałwiowym i posypać brązowym cukrem.
Ciasteczka z twarogiem
Twaróg to też idealny produkt do przygotowania ciasteczek. Teraz karnawał, więc “jak znalazł"!
Składniki:
- 250 g mąki
- 250 g masła
- 250 g twarogu półtłustego
- 1 jajko
- mąka do podsypania
- marmolada wieloowocowa
- cukier puder do dekoracji
Opis przygotowania:
Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać masło i wysiekać. Gdy powstanie kruszonka, dodać twaróg, wybić jajko. Wymieszać nożem, następnie wyrobić ciasto, podsypując przy tym mąką.
Rozwałkować na grubość 3-4 mm. Wyciąć kwadraty o boku 8-10 cm. Brzeg każdego posmarować marmoladą. Zwinąć tak, by powstały zgrabne ruloniki.
Piec przez 30 minut w temp. 180 st. C. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem.
Jak sami widzicie, twaróg to produkt, który z powodzeniem można “wpleść" w wiele kulinarnych kreacji. Jego wszechstronność sprawia, że sprawdza się nie tylko w tradycyjnych daniach, ale również w bardziej nietypowych przysmakach, które zaskoczą i zachwycą!