PFRON informuje - wiadomo, kiedy ruszy wypłata dodatków do energii elektrycznej

Osoby, które stale i intensywnie korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej. Ile pieniędzy można otrzymać i jakie warunki należy spełnić?

Można już składać wnioski o dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych
Można już składać wnioski o dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych123RF/PICSEL

Kto może ubiegać się o dofinansowanie energii elektrycznej z PFRON?

O dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej w związku z użytkowaniem koncentratora tlenu lub respiratora można ubiegać się w ramach "Obszaru E programu Aktywny samorząd", a instytucją odpowiedzialną za tę usługę jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pieniądze mogą otrzymać osoby, które stale i intensywnie korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora, co powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej.

O dodatek może wnioskować każda osoba, która posiada stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16. roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności. Do otrzymania dofinansowania upoważnione są również osoby korzystające z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem, lub ośrodek wentylacji domowej. Chcąc ubiegać się o dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej, należy spełniać wszystkie, wymienione powyżej warunki.

Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli osoba ubiegająca się o niego posiada zaległe zobowiązania wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub ma zaległe zobowiązania wobec powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Wniosek można złożyć we własnym imieniu, jeśli jesteśmy pełnoletni i mamy zdolność do czynności prawnych. Istnieje również możliwość złożenia wniosku w imieniu i na rzecz osoby niepełnoletniej w przypadku, gdy jesteśmy rodzicem lub opiekunem prawnym tej osoby.

Ponadto wniosek o dofinansowanie można także złożyć w imieniu i na rzecz osoby pełnoletniej, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jeśli jesteśmy opiekunem prawnym tej osoby, a także w imieniu osoby udzielającej nam pełnomocnictwa notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej.

Jak wynika z informacji zawartych w rządowym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej  - do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz zaświadczenie o korzystaniu z respiratora lub koncentratora tlenu (lub z obu urządzeń).

Ile wynosi dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych?
Ile wynosi dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych?123RF/PICSEL

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski można składać poprzez System Obsługi Wsparcia (SOW) i są one rozpatrywane przez samorząd powiatowy właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jeśli wniosek zostanie przyjęty do realizacji, wówczas dodatek otrzymamy na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 2 stycznia br.  i potrwa przez cały rok - do 31 grudnia 2025 r.

"Nabór wniosków rusza wcześniej niż w pozostałych zadaniach programu, aby umożliwić złożenie wniosku o refundację kosztów jeszcze za lipiec 2024 roku wszystkim osobom, które z różnych względów nie zdążyły złożyć wniosku w 2024 roku. Jeśli złożysz wniosek w styczniu, to możesz uzyskać dodatek za 6 minionych miesięcy - od lipca do grudnia 2024 roku. W programie obowiązuje okres kwalifikowalny na refundację poniesionych kosztów - 180 dni przed złożeniem wniosku" - informuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ile wynosi dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej?

Kwota dodatku to 100 zł za każdy miesiąc - z zastrzeżeniem, że wniosek może obejmować minimalnie 3 miesiące (300 zł) i maksymalnie 6 miesięcy (600 zł). Można więc złożyć maksymalnie 4 wnioski w ciągu roku.

Jak wynika z informacji przekazanych przez PFRON - wypłaty dodatku na wnioski złożone w 2025 r. rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w drugim kwartale roku. "W pierwszym kwartale roku powiaty dysponują wyłącznie środkami przekazanymi na realizację wniosków złożonych w programie w 2024 roku. Po ich rozliczeniu otrzymają z PFRON środki na realizację nowych wniosków" - czytamy na pfron.org.pl.

"Ewa gotuje": Sałatka z grillowanym halloumiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas