Mamy pogodę do czerwca. Szczególnie dwa miesiące zaskoczą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił długoterminową prognozę pogody na cztery najbliższe miesiące. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kwiecień i czerwiec, kiedy to pogoda ma nas negatywnie i pozytywnie zaskoczyć.

Jaka będzie wiosna? IMGW podała pierwsze prognozy
Jaka będzie wiosna? IMGW podała pierwsze prognozy 123RF/PICSEL

Jaka będzie pogoda w najbliższych miesiącach?

- Marzec będzie w normie termicznej, a opady będą powyżej normy, ale nieznacznie, tak przewiduje Centrum Modelowania Meteorologicznego. Choć w przypadku temperatur te prognozowane będą zbliżone do wartości wieloletnich środkowych. Zatem marzec termicznie będzie klasyczny - mówił niedawno w rozmowie z Interią Zastępca Dyrektora IMGW-PIB ds. Nauki, klimatolog, Stały Przedstawiciel Polski w Światowej Organizacji Meteorologicznej prof. Mirosław Miętus.

- Kwiecień ma być niestety chłodny. Temperatury będą w przedziale poniżej tzw. normy klimatycznej, poniżej wartości średnich, czyli od niecałych 7 st. C. do niecałych 10 st. C., w zależności od regionu. Opady mają być powyżej normy - powiedział w rozmowie z Interią prof. Mirosław Miętus.

Czy to oznacza, że na Wielkanoc możemy spodziewać się śniegu? Na ten moment nie można tego jednoznacznie przewidzieć, ale jak najbardziej jest to możliwe.

Kwiecień zapowiada się zimny i deszczowy
Kwiecień zapowiada się zimny i deszczowy123RF/PICSEL

- Opady śniegu w Polsce, historycznie rzecz biorąc od drugiej połowy XX w., występowały sporadycznie poza obszarami niżej położonymi - od października nawet do pierwszych dni maja. Zatem nie powinno nas to dziwić. Już w XXI w. co najmniej dwa lub trzy razy święta wielkanocne były białe - dodaje prof. Mirosław Miętus.

W maju w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW.

- Maj pod względem opadów będzie normalny. To dobrze wróży dla zasobów wodnych kraju i dla rolnictwa, bo w ostatnich latach mieliśmy problem z dostępem do wody upraw i w związku z tym plony były gorsze - twierdzi prof. Mirosław Miętus.

Pogoda w czerwcu pozytywnie zaskoczy

Zapowiada się bardzo ciepły czerwiec.
Zapowiada się bardzo ciepły czerwiec. 123RF/PICSEL

W czerwcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW. Oznacza to, że średnia temperatura w czerwcu będzie wynosić powyżej 18 st. C. Zapowiada się bardzo ciepły czerwiec.

Olga Kozierowska: Są dwa źródła uczucia zazdrościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas