Masz taki kod PIN do karty? To najłatwiejszy krok do stracenia swoich pieniędzy

Rewolucja technologiczna, która nie ominęła także sektora finansów, sprawiła, że dziś możemy płacić za nabywane dobra i usługi kawałkiem plastiku, zegarkiem czy telefonem. Jednak mnogość aplikacji i narzędzi, dzięki którym mamy dostęp do naszych funduszy, wymaga od nas ciągłego zapamiętywania coraz to większej liczby haseł i PIN-ów. I choć czasami drapiemy się po głowie, chcąc przypomnieć sobie kod zabezpieczający do karty płatniczej, to zdecydowanie nie warto iść na łatwiznę, ustawiając łatwy do rozszyfrowania szereg cyfr.

Złodzieje doskonale wiedzą, jakie cyfry do zabezpieczenia najczęściej ustawiają właściciele kart płatniczych
Złodzieje doskonale wiedzą, jakie cyfry do zabezpieczenia najczęściej ustawiają właściciele kart płatniczych123RF/PICSEL

Banki stosują rozmaite zabezpieczenia w dostępie do finansów, które mają chronić ich klientów przed złodziejami. W aplikacjach mobilnych ustawiamy skomplikowane hasła, które po jakimś czasie często ulatują nam z pamięci. To samo dotyczy PIN-u do kart płatniczych, za pomocą których najczęściej płacimy podczas dokonywania zakupów.

Chcąc ułatwić sobie życie, ustalamy łatwy do zapamiętania czterocyfrowy kod, na który jak nam się mylnie wydaje, nikt przecież nie wpadnie w przypadku zgubienia przez nas karty lub jej skradzenia. Specjaliści od zabezpieczeń absolutnie odradzają wdrażanie takich praktyk, gdyż ich zdaniem to najłatwiejszy krok do stracenia swoich pieniędzy na rzecz złodzieja.

Nick Berry, analityk danych firmy Meta, podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi najbardziej niefortunnych kodów zabezpieczających, które nie chronią nas przed niechcianą stratą funduszy. Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę, jakich kodów najczęściej używają klienci banków i skrzętnie z tej wiedzy korzystają.

Ustawienie swojej daty urodzenia jako kodu PIN, to prosty sposób na stanie się ofiarą złodziei
Ustawienie swojej daty urodzenia jako kodu PIN, to prosty sposób na stanie się ofiarą złodziei 123RF/PICSEL

Nigdy nie ustawiaj takiego kodu PIN

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest ustawianie swojej daty urodzenia jako PIN-u karty płatniczej. W większości przypadków dwie pierwsze cyfry składać się będą z kombinacji 19 i 20, co niebywale ułatwia złodziejom rozszyfrowanie dwóch pozostałych cyfr.

Ponadto analityk opublikował listę czterocyfrowych kodów zabezpieczających, które większość złodziei bez problemu odgadnie, wchodząc w posiadanie naszej karty płatniczej. Jeśli nie chcemy paść ofiarą złodziei, warto pochylić się nad listą kodów, których nie powinniśmy stosować w zabezpieczaniu dostępu do karty:

  • 1234
  • 1111
  • 0000
  • 1212
  • 7777
  • 1004
  • 2000
  • 4444
  • 2222
  • 6969
  • 2580

Pamiętajmy również, by nigdy nie zapisywać ustalonego kodu PIN, na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli. Jeśli już zdarzy nam się zapomnieć, jaki kod zabezpieczający przynależy do naszej karty, zgłośmy się do banku, gdzie bez problemu po procesie weryfikacji będziemy mogli ustawić nowy PIN.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas