Miła niespodzianka dla emerytów. Jedna zmiana może wyraźnie podnieść świadczenia

W przyszłym roku emerytów może czekać miła niespodzianka – niewykluczone, że ich świadczenia znacząco wzrosną z uwagi na planowane przez rząd zmiany w waloryzacji emerytur. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?

Jeśli rząd zdecyduje się na realizację swojego pomysłu, to niewykluczone, że w przyszłym roku emerytury wzrosną
Jeśli rząd zdecyduje się na realizację swojego pomysłu, to niewykluczone, że w przyszłym roku emerytury wzrosną123RF/PICSEL

Rząd planuje podnieść emerytury

Rząd ma nowy pomysł na podniesienie świadczeń emerytalnych - poinformowała właśnie Gazeta Wyborcza. W dzienniku czytamy, że zmianie ma ulec czynnik realnego wzrostu płac, na podstawie którego będą wyliczane wzrosty emerytur.

Wysokość waloryzacji zależy od inflacji, do której w przypadku wyliczania świadczeń bierze się pod uwagę towary najczęściej kupowane przez emerytów oraz od wspomnianego wzrostu płac.

"I właśnie ten drugi wskaźnik, PiS zamierza podnieść - z 20 do 50 proc." - informuje Gazeta Wyborcza.

Warto zwrócić uwagę, że w tym roku podczas ustalania wysokości waloryzacji nie brano pod uwagę wskaźnika wzrostu płac, ponieważ wysoka inflacja spowodowała ich realny spadek. W marcu br. wszystkie świadczenia emerytalne i renty zwaloryzowano o 14,8 proc.

Zmianie ma ulec czynnik realnego wzrostu płac, na podstawie którego będą wyliczane wzrosty emerytur
Zmianie ma ulec czynnik realnego wzrostu płac, na podstawie którego będą wyliczane wzrosty emerytur123RF/PICSEL

O ile mogą wzrosnąć emerytury?

Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Gazetą Wyborczą wylicza, na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy, jeśli plan rządu faktycznie wejdzie w życie.

"Według eksperta, ktoś, kto pobiera 3500 zł emerytury dzięki nowemu wskaźnikowi, może zyskać nawet kilkadziesiąt złotych emerytury więcej" - czytamy na łamach gazety.

Oto najwyższa i najniższa emerytura w Polsce

Kilka miesięcy temu Interia informowała, ile obecnie wynosi najniższa i najwyższa emerytura w Polsce, oraz kto pobiera takie świadczenia.

Przypomnijmy zatem, że najwyższa emerytura dla kobiety w Polsce to aż 26 856 zł. Tak wysokie świadczenie pobiera seniorka, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, z jej staż pracy wyniósł 61 lat.

Choć emerytury mają wzrosnąć, to w Polsce rośnie liczba osób, które nie mają nawet najniższej ustawowo emerytury
Choć emerytury mają wzrosnąć, to w Polsce rośnie liczba osób, które nie mają nawet najniższej ustawowo emerytury123RF/PICSEL

Z kolei najwyższa emerytura wśród mężczyzn należy do byłego informatyka z Poznania, który pracował przez 58 lat swojego życia i w wieku 78 lat zaczął pobierać świadczenie wynoszące 27 635,90 zł brutto, co daje 22 776,86 zł "na rękę".

Osoba pobierająca najniższą emeryturę w Polsce miesięcznie otrzymuje z ZUS kwotę w wysokości jednego grosza. Kobieta pobierająca jednogroszową emeryturę przepracowała jeden dzień na umowie zlecenie.

Podane kwoty świadczeń emerytalnych były wyliczane i podawane do wiadomości przez ZUS w styczniu br., zatem przed marcową waloryzacją.

''Zbliżenia'': Magdalena Lamparska o książce, kobiecej solidarności i spełnianiu marzeńINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas