Reklama

Morderczy upał za dnia, tropikalne noce. „Piekielna fala” już w Polsce

Afrykańskie upały dotarły do Polski. W sobotę 15 lipca termometry wskażą nawet 35 stopni Celsjusza. - Przed nami gorący weekend – ostrzega IMGW. Żar będzie lał się z nieba na terenie niemal całego kraju - synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed bardzo wysokimi temperaturami.

Pogoda w Polsce w ostatnim tygodniu bywa zmienna. Mieliśmy już do czynienia z burzami, opadami deszczu i gradu. Teraz do Polski dotarła fala afrykańskich upałów. Jak wynika z prognoz synoptyków, termometry w weekend 15-16 lipca wskażą ponad 30 stopni Celsjusza w niektórych rejonach kraju.

Zobacz też: Lepiej nie wychodź z cienia. Potężny upał w Polsce

Reklama

Prognoza pogody na weekend 15-16 lipca. Fala upałów w Polsce

- Za nami ciepły a miejscami gorący dzień. A przed nami gorący weekend. Od jutro przygotujcie się na upalne temperatury - przekazali w piątek synoptycy IMGW.

Temperatura maksymalna w sobotę wyniesie od 31 st. Celsjusza na wschodzie do 35 st. Celsjusza na zachodzie kraju. W niedzielę będzie to od 30 do 33 st. Celsjusza.

Nowy tydzień rozpoczniemy z temperaturą wynoszącą ok. 30 st. Celsjusza.  Temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze Polski wyniesie od 18 do st. Celsjusza.

Zobacz też: Przed nami najcieplejszy weekend roku. IMGW przestrzega przed burzami

Potężne upały w Polsce. ALERT IMGW

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upałów. Obejmują one niemal całą Polskę - drobnym wyjątkiem są północne części województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Alerty rozsyła też RCB:

- Uwaga! Dziś prognozowany upał powyżej 30 st. Celsjusza. Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112 - czytamy.

"Morderczy upał" w całej Polsce. Ekstremalne temperatury

Serwis FaniPogody.pl podkreśla, że "mordercze upały" będą nie do zniesienia, a takie temperatury w naszym kraju występują dość rzadko. Do tego dochodzą tzw. tropikalne noce.

- Temperatura w najchłodniejszym momencie nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Upał będzie panował za dnia w sobotę i niedzielę, a noce nie dadzą nam wytchnienia - czytamy w serwisie.

Tropikalna noc wystąpi z soboty na niedzielę w wielu województwach. Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat, gdzie temperatura wyniesie ok. 15 st. Celsjusza i na Suwalszczyźnie - termometry pokażą tu 16 st. Celsjusza.

Zobacz też: Planujesz urlop w lipcu? Polacy muszą się przygotować na taką pogodę

Jak się chronić przed upałem?

Synoptycy IMGW przygotowali garść praktycznych porad, jak przetrwać upalne dni. Oto i one:

  1. Chroń organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem
  2. Ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym,
  3. Unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej -stosuj działania ochronne,
  4. Uzupełniaj odpowiednie ilości płynów,
  5. Schładzaj się chłodnymi napojami lub kąpielą.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | fala upałów | upał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy