Na termometrach nawet 25 kresek. Oto pogoda na Wielkanoc
Oprac.: Łukasz Piątek
Jeszcze kilka tygodni temu przewidywano, że tegoroczna Wielkanoc będzie zimna i deszczowa, a w niektórych regionach Polski spadnie śnieg. Tymczasem na kilka dni przed świętami mamy do czynienia z dużym ociepleniem i prawdziwą wiosną. Czy taka pogoda zostanie z nami na dłużej?
Jaka pogoda będzie w Wielkanoc?
W czwartek i piątek przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu - informuje IMGW. W piątek zacznie się jednak rozpogadzać, a temperatura wyniesie od 9 st. C. do 20 st. C.
W weekend czeka nas doskonała pogoda. W zdecydowanej większości regionów będzie słonecznie i bardzo ciepło. Na południu, wschodzie i w centrum Polski termometry wskażą od 20 do 25 kresek. Jedynie na zachodzie kraju może przelotnie popadać, a temperatura utrzyma się tam na poziomie 16-18 stopni Celsjusza. Niewykluczone jednak, że popołudniami lokalnie wystąpią burze.
Niestety od wtorku prawdopodobnie nadejdzie załamanie pogody. Należy przygotować się ulewne opady deszczu i burze. Ponadto temperatura spadnie do ok. 5 - 10 st. C.
Jaka pogoda czeka nas w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu?
IMGW zaprezentowało eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Zatem, co nas czeka w najbliższych miesiącach?
W kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - czytamy na stronie imgw.pl.
W maju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej także będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Wyjątek może stanowić południe Polski, gdzie możliwa miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie poniżej normy wieloletniej.
W czerwcu średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej, a to oznacza, że czerwiec będzie bardzo ciepły, ale i deszczowy.
W lipcu również ma być cieplej niż w ubiegłych latach. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - wskazuje IMGW.