Czym zaskoczyć gości w święta wielkanocne? Smakowite przystawki w kilkanaście minut
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć żurku lub barszczu białego, sałatki jarzynowej, wyrośniętych babek, kruchych mazurków czy udekorowanych babeczek. To repertuar, który powtarza się co roku. A gdyby tak zaskoczyć domowników i przygotować przystawki na bazie tradycyjnych składników, ale w ciekawym wydaniu? Podpowiadamy kilka prostych przepisów, które nie wymagają zbyt wiele czasu, a na pewną ucieszą wszystkich smakoszy.
Spis treści:
Jajka faszerowane pieczarkami
Przez cały rok, nie tylko w Wielkanoc, na polskich stołach nie brakuje jajek w różnych wydaniach. Doskonale smakują ugotowane na twardo lub miękko, sadzone, w koszulkach lub w kremowej jajecznicy. Stanowią bazę do licznych przepisów, które podbijają kubki smakowe rodziny i zaproszonych gości. Nie zawsze trzeba z nimi kombinować, wystarczy przygotować proste nadzienie, które nada gotowanym jajkom charakteru.
Składniki na jajka faszerowane
- 8 jajek ugotowanych na twardo,
- 2 łyżki majonezu,
- 5 pieczarek,
- 1 cebula,
- 1 łyżka masła,
- 5-6 liści sałaty,
- 10 g kiełków rzodkiewki,
- szczypta soli i pieprzu.
Przygotowanie jajek faszerowanych
- Zaczynamy od ugotowania jajek na twardo. Kiedy w wodzie pojawią się bąbelki, wystarczy ustawić czas na ok. 8-10 minut, a następnie zalać je zimną wodą i ostudzić.
- Wystudzone jajka obieramy ze skorupek, kroimy na pół i wyciągamy wszystkie żółtka. Białka pozostawiamy w całości, a żółtka wrzucamy do miseczki.
- Pieczarki i cebulę obieramy, kroimy w drobną kosteczkę i podsmażamy na patelni z jedną łyżką masła. Kiedy ładnie się zarumienią, dodajemy je do żółtek i całość mieszamy.
- Do żółtek, pieczarek i cebuli dorzucamy majonez, doprawiamy solą i pieprzem, a następnie ponownie mieszamy.
- Tak przygotowanym nadzieniem delikatnie napełniamy puste połówki białek. Gotową przystawkę podajemy na liściach sałaty, a wierzch obficie posypujemy kiełkami rzodkiewki. Smacznego!
Śledzie w sosie chrzanowym
Pyszniące się na talerzu śledzie wcale nie muszą się kojarzyć jedynie z okresem Bożego Narodzenia. Śledzie w sosie chrzanowym to idealna propozycja na Wielkanoc. Delikatne filety otulone puszystą pierzynką staną się ulubionym daniem zaproszonych gości.
Składniki na śledzie w sosie chrzanowym
- 600 g filetów śledziowych,
- 5 łyżek majonezu,
- 5 łyżek śmietany 12%,
- 2-3 łyżki tartego chrzanu,
- 1 cebula,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- szczypta pieprzu.
Przygotowanie śledzi w sosie chrzanowym
- Śledzie wkładamy do miski, zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na kilka godzin do namoczenia. Pamiętajmy, by co godzinę wymieniać wodę na świeżą.
- Wypłukane śledzie odsączamy z wody, osuszamy ręcznikiem papierowym, kroimy na paseczki i skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy na bok na 15 minut.
- Majonez łączymy w miseczce z tartym chrzanem, a obraną cebulę kroimy w drobną kostkę, przekładamy do czystego naczynia i zasypujemy łyżeczką cukru.
- Ostatni etap polega na wymieszaniu ze sobą filetów śledziowych, sosu chrzanowego oraz cebuli. Tak przygotowaną przystawkę wykładamy na półmisek, a wierzch posypujemy koperkiem. Smacznego!
Sałatka ziemniaczana
Z połączenia sałaty, ziemniaków, cebuli, ogórków kiszonych, jajek na twardo i odrobiny majonezu możemy wyczarować smakowitą przystawkę. Prosta sałatka ziemniaczana to danie, które z powodzeniem zjemy jako osobne danie lub połączymy w parze z półmiskiem pełnym apetycznych wędlin. Jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a efekt wygląda imponująco.
Składniki na sałatkę ziemniaczaną
- 250 g ziemniaków,
- 3 jajka ugotowane na twardo,
- 3 ogórki kiszone,
- 1 cebula,
- 4 łyżki majonezu,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- szczypta soli i pieprzu,
- kilka liści sałaty masłowej.
Przygotowanie sałatki ziemniaczanej
- Liście sałaty myjemy, oczyszczamy i układamy na półmisku. W kolejnym kroku obieramy ziemniaki, wypłukujemy skrobię, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości.
- Ugotowane ziemniaki wraz z cebulą i ogórkami kroimy w plasterki, a ugotowane na twardo jajka przekrawamy na pół.
- Na liściach sałaty wykładamy najpierw ziemniaki, później cebulę i ogórki, a na samym wierzchu jajka. Całość dekorujemy majonezem, posiekanym koperkiem oraz solą i pieprzem. Smacznego!
Roladki z cukinii z szynką
Grillowane roladki z cukinii, wypełnione kremowym serkiem, szynką i suszonymi pomidorami to świetny pomysł na nietypową wielkanocną przystawkę. Choć święta kręcą się wokół jajek i dań na ich bazie, warto przełamać rutynę i zaproponować gościom prostą, a zarazem przepyszną przekąskę.
Składniki na roladki z cukinii
- 300 g cukinii,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 250 g serka śmietankowego,
- 8 plastrów polędwicy łososiowej,
- 8 suszonych pomidorów.
Przygotowanie roladek z cukinii
- Umytą i osuszoną cukinię kroimy wzdłuż w cienkie plastry. Każdy z nich skrapiamy oliwą, a następnie podsmażamy z obu stron na patelni grillowej.
- Przypieczone warzywo wykładamy na talerz i pozostawiamy do ostudzenia. Po wystygnięciu każdy plaster smarujemy serkiem kremowym.
- Na tak przygotowaną cukinię wykładamy kawałek polędwicy łososiowej oraz połowę suszonego pomidora.
- Każdy plaster cukinii z dodatkami zwijamy w ciasny rulonik, a następnie spinamy za pomocą wykałaczki. Wytrawną przekąskę podajemy ze świeżym pieczywem i domowym sosem czosnkowym. Smacznego!
Sprawdź również: