Najbardziej trująca roślina. Znajdziesz ją w co drugim ogródku

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Ogród botaniczny w Hamburgu ogłosił zwycięzcę dwudziestego konkursu na Najbardziej Trującą Roślinę Roku 2024. Tym razem koronę zdobyła glicynia, znana również jako wisteria lub słodlin, detronizując tym samym ubiegłoroczną laureatkę — pietruszkę. Choć glicynia zachwyca pięknymi kwiatami, jej toksyczność stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla małych dzieci.

Botanicy z Hamburga wybrali najbardziej trującą roślinę 2024 roku
Botanicy z Hamburga wybrali najbardziej trującą roślinę 2024 roku123RF/PICSEL

Konkurs organizowany przez Ogród botaniczny w Hamburgu ma na celu podniesienie świadomości na temat toksycznych właściwości roślin uprawianych w domach, ogrodach i przestrzeniach miejskich. W związku z tym każdego roku powstaje lista roślin o potencjalnie niebezpiecznych właściwościach. Następnie odbywa się głosowanie, które wyłania zwycięzców. W poprzednich latach nagrodę przyznano pietruszce, a także ziemniakowi.

Czytaj też:

Glicynia najbardziej trującą rośliną roku 2024

Glicynia, znana również jako wisteria lub słodlin, to pnącze pochodzące z Dalekiego Wschodu, rosnące również w Ameryce Północnej. Jej piękne kwiaty i aromat wzbudzają zainteresowanie wielu ogrodników. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że roślina ta zawiera niebezpieczne substancje, takie jak lektyny, wisterin czy toksyczna żywica. Znajdują się one we wszystkich częściach rośliny — liściach, kwiatach, nasionach, strąkach, korze i korzeniach.

Kolejne miejsca w tegorocznym rankingu najbardziej trujących roślin zajęły:

  • szparag lekarski,
  • szczawik czterolistny,
  • narcyz. 
Na liście najbardziej trujących roślin pojawił się m.in. narcyz
Na liście najbardziej trujących roślin pojawił się m.in. narcyz123RF/PICSEL

Dlaczego jest niebezpieczna? Zagrożenia dla zdrowia

Spożycie glicynii może prowadzić do poważnego zatrucia, objawiającego się bólem brzucha, wymiotami, biegunką, rozszerzonymi źrenicami, bezsennością, zaburzeniami krążenia i zapaścią. 

Zjedzenie zaledwie dwóch nasion może wywołać pierwsze objawy zatrucia u dzieci. Roślina ta jest również trująca dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty.

Glicynia szybko się rozrasta i pnie się po różnych przeszkodach
Glicynia szybko się rozrasta i pnie się po różnych przeszkodach123RF/PICSEL

Uprawa glicynii w ogrodzie. Jakie ma wymagania?

Glicynia jest również uprawiana w Polsce, a zwłaszcza jej odmiany chińskie i kwieciste. Roślinę tę należy uprawiać na nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru stanowisku, najlepiej na południowej ścianie budynków. Glicynia lubi średnio żyzne, wilgotne i przepuszczalne podłoże i to właśnie w nim rośnie najlepiej.

Pomimo jej uroku, ogrodnicy powinni uważać na toksyczność tej rośliny, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas