Najczęstsze błędy podczas spowiedzi. Nie każdy o tym wie

Oprac.: Tomasz Kromp

Pięć najczęstszych błędów podczas spowiedzi
Pięć najczęstszych błędów podczas spowiedziCanva ProINTERIA.PL

Kiedy spowiedź jest nieważna?

Zobacz również:

5 błędów, które popełniamy podczas spowiedzi, nawet o tym nie wiedząc

  1. Niewłaściwe przygotowanie się do spowiedzi – wierni, którzy chcą uzyskać rozgrzeszenie, powinni uprzednio skupić się na swoim rachunku sumienia.  
  2. Opowiadanie o rzeczach nieistotnych bądź grzechach innych osób – zdarza się, że penitenci (osoby przystępujące do spowiedzi) wpadają w różne dygresje i zaczynają opowiadać kapłanowi o rzeczach nieistotnych bądź też wyznają grzechy innych osób. 
  3. Próby usprawiedliwiania swoich grzechów – nierzadko osoby udające się do spowiedzi próbują tłumaczyć się ze swoich występków poprzez zrzucanie winy na inne osoby lub panujące okoliczności. 
  4. Zbyt głośne wyznawanie grzechów – niektórzy ludzie w sytuacjach stresowych mogą podnosić głos – jest to szczególnie niewskazane w trakcie spowiedzi. Ponadto, gdy spowiedź odbywa się w trakcie mszy świętej, to wówczas zbyt głośne mówienie może przeszkadzać innym uczestnikom nabożeństwa. 
  5. Zbyt ogólne określanie niektórych grzechów – brak sprecyzowania konkretnych zachowań może doprowadzić do nieporozumienia z kapłanem.
Henryk Sawka o obawie przed AI: Prawdziwych twórców to nie dotyczyAlicja ResichINTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?