Najlepsze pytanie na początek rozmowy. Ludzie od razu cię polubią
Spotkałaś nową sąsiadkę, a konwersacja o niczym nie jest dla ciebie interesująca? To zrozumiałe. Small talk dla niektórych potrafi być nie lada wyzwaniem. Stosując to pytanie, możesz uczynić rozmowę bardziej interesującą i satysfakcjonująca dla obu stron.
Spis treści:
Czym jest small talk i jakie niesie konsekwencje?
Small talk to rodzaj niezobowiązującej rozmowy na tematy lekkie i ogólne. Często stosowane są w sytuacjach towarzyskich lub zawodowych. Mogą przytrafić się również podczas pierwszego spotkania. Choć celem tego typu rozmowy jest nawiązanie kontaktu, to często prowadzą donikąd i bywają nużące. Za pomocą jednego pytania możesz zapomnieć o nudnej rozmowie o pogodzie, sporcie lub aktualnym wydarzeniu.
Small talk najczęściej ogranicza się do powierzchownych tematów, co może prowadzić do poczucia, że rozmowa jest nieważna lub mało satysfakcjonująca. Trudno jest wtedy przejść do głębszych tematów. Dla niektórych osób small talk może być nudny lub nieinteresujący, zwłaszcza jeśli tematy są zbyt ogólne lub nie mają znaczenia dla rozmówcy.
Takie konwersacje mogą być stresujące dla osób introwertycznych lub tych, które nie czują się komfortowo w sytuacjach towarzyskich. Small talk może również wydawać się sztuczny lub wymuszony, zwłaszcza jeśli jest stosowany jako wstęp do ważniejszych rozmów. Jak przenieść znajomość na wyższy poziom?
W ten sposób pogłębisz rozmowę. Koniec rozmów o pogodzie
Jeśli zależy ci na tym, aby rozmowa nie dotyczyła powszechnych tematów, należy dostosować temat do zainteresowań rozmówcy. Zapytaj o jego hobby, ulubione filmy, czy też książki. Być może okaże się, że łączy was więcej niż myślisz? Słuchaj aktywnie drugiej strony, zadawaj szczegółowe pytania lub spróbuj wprowadzić bardziej osobiste tematy. Zamiast mówić o pogodzie, możesz podzielić się swoimi planami.
Postaraj się także być autentyczny i nie zmuszaj się do small talku, jeśli nie jest to konieczne. Zamiast pytać o rzeczy, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, zadawaj pytania, które zachęcają do rozwinięcia odpowiedzi. Na przykład: „Co sądzisz o najnowszym filmie tego reżysera?”, zamiast: „Czy widziałeś najnowszy film?”. Choć istnieje jedno pytanie, które potrafi rozwiązać wszystkie problemy.
Zobacz również:
Nie lubisz small talku? Zapamiętaj jedno pytanie
Jeżeli widzisz, że rozmowa prowadzi donikąd, spróbuj taktyki: „Czy opowiesz mi więcej na ten temat?”. Próbując zachęcić drugą stronę do rozwinięcia jej punktu widzenia, wprowadzisz znajomość na wyższy poziom. Tą metodą zaangażujesz swojego rozmówcę, aby więcej ci o czymś opowiedział. Istotne jest wtedy wykazywanie dużego zainteresowania, mówiąc: „to ciekawe, powiedz mi więcej”. Taka taktyka pomoże szybko zmienić niepozorny small talk na głęboką konwersację.