Najlepszy moment do przejścia na emeryturę. Świadczenie może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnienie okresu ubezpieczenia są jedynymi warunkami przejścia na emeryturę. Jej wysokość zależy jednak od wielu czynników, w tym również miesiąca kalendarzowego, w którym przyszły świadczeniobiorca złoży wniosek. Kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2023 roku? Wysokość świadczenia może zwiększyć się nawet o kilkaset złotych.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2023 roku? Złóż wniosek o tej porze
Kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2023 roku? Złóż wniosek o tej porzeMarek BazakEast News

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przejść na emeryturę?

Emerytura jest comiesięcznym świadczeniem pieniężnym, które przysługuje po przepracowaniu ustawowej liczby lat i osiągnięciu określonego wieku. Ten jest różny w zależności od płci osoby ubezpieczonej. Od 1 października 2017 roku wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wyjątek stanowią osoby, które pracują w zawodzie uprawniającym do wcześniejszej emerytury, między innymi górnicy, służby mundurowe, ratownicy górscy czy pracownicy służby celnej.

Jak się jednak okazuje, istotne znaczenie ma moment przejścia na emeryturę. Wysokość świadczenia zależy bowiem nie tylko od stażu pracy oraz wysokości dotychczasowego wynagrodzenia, ale również innych, z pozoru błahych czynników, jak na przykład miesiąc w roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

W jakich miesiącach najlepiej iść na emeryturę?

Wybór momentu przejścia na emeryturę ma wbrew pozorom ogromne znaczenie, w tym między innymi ze względów finansowych. Na emeryturę można co prawda przejść w każdym miesiącu, jednak najmniej korzystnym czasem do składania wniosków okazał się czerwiec. Wówczas podstawa obliczania emerytury podlegała jedynie waloryzacji rocznej.

Waloryzacja roczna przeprowadzona w czerwcu dotyczy ubezpieczonych, którzy są aktywni zawodowo. Jeśli osiągną prawo do świadczenia emerytalnego i podejmą decyzję o przejściu na emeryturę obejmie ich dodatkowa waloryzacja kwartalna. Dlatego też wniosek najlepiej złożyć już w najbliższym miesiącu.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Najlepszym momentem będzie lipiec
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Najlepszym momentem będzie lipiecMarek BazakEast News

Dlaczego warto przejść na emeryturę w lipcu?

Najlepszym miesiącem do przejścia na emeryturę w 2023 roku był luty. Te osoby, które osiągnęły wiek emerytalny po 28 lutego 2023 roku powinny zdecydować się na złożenie wniosku w lipcu. To kolejny, najlepszy miesiąc do tego typu działań. Wówczas bowiem kapitał emerytalny zgromadzony w ZUS objęty zostanie waloryzacją roczną i kwartalną. To może sprawić, że emerytura podwyższy się nawet o kilkaset złotych.

Kwota składek ubezpieczonego, który przejdzie na świadczenie w lipcu 2023 roku, a więc w III kwartale roku, poddana zostanie ostatniej rocznej waloryzacji, a także włączona będzie w cykl waloryzacji kwartalnych, w tym tej za I kwartał 2023 roku. Standardowo wskaźniki waloryzacji za I kwartał są najkorzystniejsze, dlatego moment złożenia wniosku w lipcu może okazać się dla przyszłego emeryta kluczowy, jeśli chodzi o wysokość świadczenia.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 62: Helena EnglertINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas