Reklama

Szansa na niższy rachunek za prąd. To ostatni dzwonek na składanie wniosku

Limit zamrożenia cen prądu dla większości gospodarstw domowych w tym roku wynosi 2000 kWh. Istnieją jednak trzy grupy, którym przysługują wyższe normy zużycia energii elektrycznej. To już ostatnie chwile na złożenie wniosku, dzięki któremu uzyskamy większy limit zamrożenia cen. Termin niedługo dobiegnie końca.

W październiku 2022 roku sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku. Będzie to możliwe dzięki tzw. Tarczy Solidarnościowej, która ma na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej przed gwałtownymi wzrostami cen. Zgodnie z ustawą większości gospodarstw przysługuje limit zużycia prądu do 2000 kWh. Oznacza to, że gospodarstwa domowe, które go nie przekroczą, mają gwarancję, że w 2023 roku ich opłaty za prąd nie ulegną zmianie. 

Zobacz również: Jak zmieścić się w limicie po zamrożeniu cen energii? Skorzystaj z tych praktycznych wskazówek

Reklama

Większe limity zamrożenia cen. Dla kogo?

Zgodnie z ustawą istnieją trzy grupy, którym przysługują wyższe limity zużycia prądu. Wynoszą one:

  • 2600 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba niepełnosprawna,
  • 3000 kWh — dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny,
  • 3000 kWh — dla gospodarstw domowych rolników.

Zobacz również: Zniżka na prąd w 2023 roku z Kartą Dużej Rodziny. Ile możesz zaoszczędzić?

Jak zwiększyć limit? Wniosek i dokumenty

Osoby, które są uprawnione do korzystania z większych limitów, aby je otrzymać, muszą najpierw złożyć wniosek. Oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego należy złożyć u sprzedawcy prądu. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty, a także poprzez ePUAP. 

To jednak nie wszystko. Niektóre zakłady energetyczne mogą wymagać dołączenia do wyżej wymienionego wniosku odpowiednich dokumentów. Chodzi dokładniej o:

  • skan Karty Dużej Rodziny wraz z ważnym numerem seryjnym dokumentu,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za rok 2022. 

W przypadku gospodarstw domowych, które korzystają z limitu 2000 kWh, sprawa jest dużo prostsza. Taki limit przysługuje wszystkim ustawowo i aby go otrzymać nie musimy nic robić. 

Zobacz również: Zbliża się ważny termin. Oto co zrobić, aby nie płacić więcej za prąd

Zbliża się termin składania wniosku. To ostatnia szansa

Czas ucieka. Osoby, które są uprawnione do korzystania z większych limitów, powinny jak najszybciej złożyć wniosek. Z ustawy wynika, że wszelkie dokumenty musimy złożyć nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. Jeśli zrobimy to o dzień później, nie uzyskamy już wyższego limitu. 

Należy jednak uważać, aby przy wypełnianiu wniosku nie popełnić żadnych błędów. Jeśli podane przez nas informacje będą niezgodne z prawdą, nasz wniosek zostanie odrzucony, a nam może grozić odpowiedzialność karna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | tarcza solidarnościowa | zamrożenie cen prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy