Reklama

Największa święconka w Polsce! Trudno od niej oderwać wzrok

Tradycja święconki, czyli koszyczka z pożywieniem, który święci duchowny, sięga aż do czasów wczesnego średniowiecza, a tak naprawdę ma korzenie pogańskie. Obecnie co roku w Polsce wyróżniane są najpiękniejsze i największe święconki. Tym razem prym w wielkości wiodła święconka z... Pomorza.

Tradycja święconki sięga do czasów pogańskich. Jak wygląda dziś?

Święconka to nazwa pokarmów święconych w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich Polski oraz w innych europejskich krajach. Do koszyczka wkłada się małe kawałki produktów spożywczych, takich jak kiełbasa, chleb, ciasto, chrzan, sól, pieprza oraz najważniejsze - jajka - symbol świąt wielkanocnych. 

 Koszyczek ten święcony jest podczas nabożeństwa w kościele przez duchownego, a następnie produkty ze święconki spożywane są podczas śniadania w Wielką Niedzielę. 

Zwyczaj ten jest znany powszechnie od wieków w Polsce. Przed 1945 rokiem na Kaszubach tylko zamożniejsi szlachcice w Wielką Sobotę przywozili końmi proboszcza dla poświęcenia pożywienia świątecznego. 

Podobnie na Śląsku święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się na dworach szlacheckich. Na Śląsku zwyczaj święconki upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej Polski. Obecnie jednak zwyczaj ten jest powszechny i dostępny dla wszystkich wierzących.

Reklama

Konkurs na największą święconkę w Polsce. Okazja do wspólnej pracy i... zabawy

Jest to też okazja, by podziwiać pięknie przystrojone koszyczki, z czego wielu wiernych zrobiło po prostu sztukę. Co roku również powstaje nieoficjalny konkurs na największą święconkę w Polsce. 

W tym roku miano największej święconki zdobył koszyczek z Pomorza, z Ustki. Wykonali go Pensjonariusze Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego "Pomorze" w Ustce.

W koszyczku znalazło się dokładnie 120 pisanek. 

"Tworząc największą święconkę na Pomorzu chcieliśmy przypomnieć o wyjątkowym charakterze Wielkanocy. Od dwóch lat święta te odbywały się w okresie szczytowej pandemii, przy intensywnych obostrzeniach. Teraz możemy się już spotkać przy wspólnym stole, dlatego celem akcji jest powrót do spotkań w gronie najbliższych przyjaciół oraz rodziny, a także pamięć o seniorach - babciach i dziadkach" - mówi Mateusz Bukato z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego "Pomorze" w Ustce w rozmowie z GP24.pl

***

Zobacz również: 

Krótkie i śmieszne życzenia wielkanocne 2022. 13 najlepszych wierszyków do wysłania SMS i na Facebooka

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Nie tylko Śmigus-Dyngus. Jakie jeszcze tradycje obchodzimy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święconka | czym jest święconka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy