Najwyższe i najniższe emerytury w Unii Europejskiej. Gdzie jest Polska?

Choć świadczenia polskich emerytów i rencistów wciąż rosną, a w tym roku rekordowa inflacja podniosła je o ponad 6 proc., to nadal wypadają one dość blado na tle świadczeń z innych krajów europejskich. Eurostat ujawnił właśnie najwyższe i najniższe świadczenia w UE. Jak wypadła Polska?

Świadczenia polskich emerytów wciąż są bardzo niskie
Świadczenia polskich emerytów wciąż są bardzo niskie 123RF/PICSEL

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował nowe badania, z których wynika, że tylko 42 proc. konsumentów ma pewność, iż będzie dysponować wystarczającą ilością pieniędzy, by żyć godnie na emeryturze. Jeśli chodzi o Polaków, to jedynie 28 proc. z nich wierzy, że gdy osiągną już wiek emerytalny, to wystarczy im środków do życia i będą mogli odpoczywać bez strachu o jutro. Te obawy są niestety uzasadnione - świadczenia polskich emerytów wciąż wypadają bardzo blado na tle emerytur z innych krajów Europy.

Tyle wynoszą europejskie emerytury. Polscy seniorzy wciąż w ogonie

Według najnowszych danych, świadczenia europejskich emerytów mają różną wysokość i siłę nabywczą. Europejski Urząd Statystyczny podał, że najniższe emerytury pobierają obecnie Albańczycy - jest to zaledwie 131 euro miesięcznie, czyli nieco ponad 550 zł. Na najwyższe świadczenia mogą natomiast liczyć mieszkańcy Islandii. W 2021 roku kwota brutto tamtejszej emerytury wyniosła aż 2762 euro.

Na świadczenia emerytalnie nie mogą również narzekać mieszkańcy Luksemburga, którzy otrzymują prawie 2600 euro oraz Danii, którzy mogą liczyć na emerytury w wysokości 2500 euro. Obywatele Hiszpanii, Niemiec i Francji otrzymują świadczenia w wysokości 1450 euro. 

Powyżej średniej europejskiej są także emerytury Belgów, Szwajcarów, Norwegów i Szwedów - wynoszą one 1294 euro, czyli około 5500 zł.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?

Polscy emeryci nie mogą niestety liczyć na tak wysokie świadczenia - dane Eurostatu mówią o tym, że przeciętna emerytura w naszym kraju w 2021 roku wynosiła 538 euro (około 2300 zł). Na wyższe świadczenia mogli liczyć nawet Estończycy i Cypryjczycy, czyli obywatele zdecydowanie mniejszych państw niż Polska.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przeciętna wypłata emerytury i renty w pierwszym kwartale 2024 roku była równa 3516,95 zł, więc wciąż nie przekracza ona europejskiej średniej z 2021 roku. Niższe od polskich świadczenia wypłacane są w takich krajach jak Turcja, Bułgaria czy Serbia i wynoszą one około 220-270 euro miesięcznie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas