Nie bój się odchudzić kota. Skuteczne metody, dzięki którym pupil upora się z nadwagą

Mówi się, że kochanego ciałka nigdy za dużo. Nie zawsze sprawdza się to w odniesieniu do ukochanego kota, którego zwiększona masa ciała może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli nasz pupil mierzy się z kilkoma nadprogramowymi kilogramami, możemy spróbować domowych sposobów na jego odchudzanie. Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie, a przede wszystkim – z głową.

Brak ruchu i nieprawidłowa dieta to przyczyny nadwagi u kota
Brak ruchu i nieprawidłowa dieta to przyczyny nadwagi u kota123RF/PICSEL

  • Głównym aspektem przyczyniającym się do problemów z nadwagą u kotów jest niewłaściwe zbilansowana dieta oraz brak aktywności fizycznej.
  • Odchudzanie kota należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Sprawdzi on nie tylko stan zdrowia zwierzaka, ale także kondycję.
  • O sposobie zdrowego odchudzania pupila decyduje kilka czynników, w tym - rasa, wiek, masa ciała czy stan fizjologiczny.

Kiedy kot potrzebuje odchudzania?

O problemie nadwagi u kota możemy mówić wtedy, kiedy masa jego ciała zaczyna być wyższa o ok. 15-30% od optymalnej.  Otyłość wiąże się z nadwyżką przekraczającą 30%. Zarówno jeden, jak i drugi przypadek wiąże się z nagromadzeniem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Różnica polega na tym, że otyłość jest jednostką chorobową, która niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • cukrzycę,
  • kamicę moczową,
  • osłabienie odporności,
  • nowotwory,
  • schorzenia układu kostno-stawowego.

Przyczyn nadwagi oraz otyłości u domowych pupili należy szukać przede wszystkim w zbyt kalorycznej diecie, która jest efektem niedostosowanego do potrzeb zwierzęcia pokarmu. Poddanie kota sterylizacji lub kastracji przyczynia się do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a to zwiększa uczucie odczuwania głodu, przy jednoczesnym zahamowaniu metabolizmu.

Zwierzęta domowe, a przede wszystkim koty kanapowce nie otrzymują odpowiedniej ilości ruchu, co przekłada się na wzrost masy ciała. Również brak kontroli nad podawaniem przysmaków wpływa na dodatkowe zwiększenie kaloryczności diety, a tym samym tycie kota.

Odchudzanie kota - jak bezpiecznie zacząć?

Otyłość u kotów to choroba, którą należy skonsultować z weterynarzem
Otyłość u kotów to choroba, którą należy skonsultować z weterynarzem123RF/PICSEL

Domowym sposobem na poradzenie sobie z problemem nadwagi u kota jest przede wszystkim zmniejszenie kaloryczności diety. W drugim kroku powinniśmy zadbać o zwiększenie jego aktywności fizycznej. Problem otyłości należy bezwzględnie skonsultować z doświadczonym weterynarzem. To choroba, która wymaga stałego kontaktu ze specjalistą. Tylko lekarz będzie w stanie prawidłowo ocenić stan zdrowia kota. Poleganie na własnej intuicji może nie przynieść pożądanych skutków, a wręcz zagrozić życiu i zdrowiu futrzaka.

Kluczowe zasady

Brak ruchu, stres oraz częste podjadanie są podstawowymi przyczynami nadwagi oraz otyłości u kotów. Konsekwencje zbyt dużej masy ciała odbijają się na zdrowiu i zachowaniu zwierzaka. Stanowią także zagrożenie życia, dlatego podjęcie kroków prowadzących do odchudzenia pupila to konieczność. Jeśli planujemy zabrać się za to domowymi sposobami, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

  1. Rób to powoli - do bezpiecznego odchudzenia kota potrzeba czasu. Redukcja zbyt dużej masy ciała powinna odbywać się stopniowo, a czas jej trwania najlepiej rozłożyć na kilka miesięcy. Za optymalne tempo zrzucania wagi u zwierzaka przyjęło się maksymalnie 1-2 % masy ciała tygodniowo. Głodówki oraz próby przyspieszenia tego procesu nie są zdrowe dla pupila, a dodatkowo mogą doprowadzić do stłuszczenia wątroby oraz śmierci.
  2. Uważaj z przekąskami - widząc pierwsze postępy w zrzucaniu zbędnych kilogramów przez kota, w pierwszym odruchu chcemy nagrodzić go smaczną przekąską. W tym trudnym czasie najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z kalorycznych przysmaków. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, postarajmy się z rozwagą dawkować ich ilość. Jedzenie w formie przekąsek powinno stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki energii, a jej ilość powinniśmy odjąć od codziennej porcji podawanej karmy.
  3. Poświęć czas na zabawę - aktywność fizyczna w życiu kota jest wyjątkowo ważna - nie tylko podczas odchudzania. Utrzymuje ciało w dobrej kondycji, a także przyspiesza prawidłowe spalanie zmagazynowanego tłuszczu. By zachęcić pupila do zabawy, zapewnij mu dostęp do stymulujących zabawek. Sprawdzą się m.in. wędki, piłeczki, myszki. Wspólna zabawa odciągnie uwagę kota od zajadania nudy. Możesz także zabierać kota na krótsze oraz dłuższe wyprawy. Zainwestuj w specjalne szelki oraz smycz i ruszaj w drogę.
  4. Regularnie waż kota - w trakcie odchudzania nie zapominaj o regularnym ważeniu kota. Dobrym pomysłem będzie prowadzenie dziennika, w którym na bieżąco zapiszesz aktualną masę ciała pupila. Postaraj się ważyć go codziennie o tej samej porze. Optymalną porą dnia jest poranek. Takie zapiski pozwolą szybko zaobserwować pierwsze postępy oraz kontrolować właściwe tempo odchudzania.

Utrzymanie właściwej diety pupila

Aby uniknąć efektu jo-jo, starajmy się utrzymać zbilansowaną dietę
Aby uniknąć efektu jo-jo, starajmy się utrzymać zbilansowaną dietę123RF/PICSEL

Odchudzanie ukochanego zwierzęcia to proces długi, a także wymagający ogromnych pokładów cierpliwości i wytrwałości. Najlepiej nie nastawiać się na szybkie efekty. Do sytuacji należy podejść z głową, a także konkretnym planem. Zmiana diety na zdrowszą wiąże się z tym, że pupil będzie tracił średnio 1-2 % całej masy ciała tygodniowo. Kiedy dobijemy do odpowiedniej wagi, nie warto porzucać wdrożonej metody żywienia. Odchudzone koty często mają problem z efektem jo-jo. Nielimitowane przysmaki w nagrodę zamieńmy na zdrowy posiłek oraz wspólną zabawę. Dzięki temu nie zaprzepaścimy uzyskanych efektów.

Jak zrobić prostą zabawkę dla kota?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas