Nie tylko polityk, ale także mąż i ojciec. Życie Edwarda Gierka
Edward Gierek sprawował władzę w Polsce w latach 70. Przez ekspertów politycznych jego rządy różnie są oceniane. A jaki był prywatnie? Z okazji premiery filmu o komunistycznym przywódcy przypominamy najważniejsze fakty z jego życia, także tego osobistego.
Edward Gierek urodził się w 1913 roku we wsi Porąbka, która dzisiaj jest dzielnicą Sosnowca na Śląsku. Pochodził z rodziny robotniczej, jego ojciec Adam był górnikiem. On także pracował w tej branży - na emigracji we Francji i Belgii, gdzie nauczył się mówić po francusku.
W międzyczasie rozpoczął działalność polityczną. W latach 1970-1980 Gierek był Pierwszym Sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po strajkach sierpniowych został odsunięty od władzy. Jego rządy są ocenianie dwojako.
Edward Gierek ożenił się ze Stanisławą w 1937 roku. Kobieta również pochodziła z Sosnowca i miała tytuł magistra z historii. Małżonkowie często pokazywali się razem, a Stanisławę Gierek zaczęto nazywać pierwszą damą Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Polityk zmarł w 2001 roku na pylicę płuc, a jego żona sześć lat później. W pogrzebie Gierka wzięło udział aż 10 tysięcy osób. Został pochowany na katolickim cmentarzu w Sosnowcu, a uroczystość miała, zgodnie z jego wolą, charakter świecki.
Małżeństwo miało trzech synów. Najstarszy z nich, Adam, również został politykiem. Był senatorem, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Pozostali synowie już nie żyją - Zygmunt zmarł w wieku niemowlęcym, a Jerzy w 2016 roku.
Dzisiaj, 21 stycznia, premierę w kinach ma film o życiu polityka, zatytułowany "Gierek". Jego reżyserem jest Michał Węgrzyn. Tytułową rolę zagrał Michał Koterski, który w ramach przygotowania przytył aż 17 kilogramów, a w jego żonę wcieliła się Małgorzata Kożuchowska.
Czytaj więcej:
Gierek - mit dobrych lat 70.