Nie wszyscy emeryci dostaną czternastkę. Sprawdź, kogo ominie

Szykuje się ważna zmiana dla emerytów i rencistów w Polsce. Rząd przyjął projekt ustawy, która przewiduje coroczną wypłatę 14. emerytury. Oznacza to, że dodatkowe świadczenie zostanie wprowadzone na stałe. Kto je otrzyma, a kogo ominą dodatkowe pieniądze?

Marcowa waloryzacja emerytur sprawiła, że wiele osób w tym roku nie dostanie dodatkowego świadczenia
Marcowa waloryzacja emerytur sprawiła, że wiele osób w tym roku nie dostanie dodatkowego świadczeniaMarek BazakEast News

Czternastka, czyli inaczej 14. emerytura to dodatkowe świadczenie roczne dla emerytów i rencistów, którzy mieszczą się w ustalonych limitach wysokości świadczeń. Po raz pierwszy zostały one wypłacone w 2021 roku, jako świadczenia jednorazowe, jednak w związku z dotkliwą dla seniorów inflacją rząd zdecydował się na przyznanie czternastek również w zeszłym oraz obecnym roku.

Od tej pory świadczeniobiorcy nie będą musieli czekać na decyzję polityków w sprawie przyznania dodatkowego świadczenia. Rząd 16 maja 2023 r. przyjął projekt ustawy, która gwarantuje jego coroczną wypłatę.

— To jest fundamentalna zmiana dla seniorów, wraz z maksymalną waloryzacją świadczeń od marca tego roku oraz trzynastą emeryturą — podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Komu przysługuje 14. emerytura?

Czternastkę w roku 2023 dostaną osoby, które otrzymują:

  • emeryturę,
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • rentę szkoleniową, rodzinną lub socjalną,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • zasiłek lub świadczenie przedemerytalne,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Znaczenie ma jednak próg dochodowy. Zgodnie z ustawą, świadczenie dodatkowe w pełnej wysokości, która wynosi w tym roku 1588,44 złotych brutto (maksymalnie 1445,48 złotych na rękę), dostaną emeryci i renciści, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto. 

Jeśli jednak emerytura po marcowej waloryzacji jest wyższa niż ta kwota, wysokość czternastki będzie pomniejszona zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę". W myśl tej reguły, jeśli przekroczymy próg o złotówkę, to dodatkowe świadczenie również zostanie pomniejszone dokładnie o złotówkę.

Emerytury po przekroczeniu progu dochodowego są pomniejszane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"
Emerytury po przekroczeniu progu dochodowego są pomniejszane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"123RF/PICSEL

Kto nie dostanie już czternastki?

Według ustawy minimalną kwotą dodatkowego świadczenia jest 50 złotych. W związku z zasadą "złotówka za złotówkę" możemy obliczyć, że kwotą maksymalną świadczenia podstawowego jest 4188,44 złotych brutto. Emeryci i renciści, którzy dostają miesięcznie więcej niż podana kwota, nie otrzymają w tym roku czternastki.

Nie wszyscy seniorzy dostaną "czternastkę"
Nie wszyscy seniorzy dostaną "czternastkę"123RF/PICSEL

Marcowa waloryzacja emerytur sprawiła, że wiele osób w tym roku nie dostanie dodatkowego świadczenia. W szczególności są to osoby, które kiedyś otrzymywały 3700 złotych brutto, a dziś dostają o 548 złotych więcej. W ten sposób zarówno przekraczają próg dochodowy, jak i minimalną kwotę związaną z zasadą "złotówka za złotówkę".

Dodatku nie otrzymają też prokuratorzy i sędziowie w stanie spoczynku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas