Reklama

Reklama

Niebezpieczna pogoda. Setki urazów, SOR-y pękają w szwach. Płyną kolejne ostrzeżenia

- Niemal 60 osób trafiło minionej nocy do obszaru chirurgicznego SOR – informował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Od wtorku zwyczajny spacer stawał się spacerem wysokiego ryzyka. Marznące opady i gołoledź spowodowały, że na chodnikach i drogach zrobiło się niebezpiecznie, przez co do szpitalnych oddziałów ratunkowych zgłaszają się dziesiątki osób z urazami kończyn, bioder i barków.

SOR-y przeżywają prawdziwe oblężenie. To "efekt" niebezpiecznej pogody, która od poniedziałkowego popołudnia (19 grudnia) rozgościła się w Polsce. Marznące opady i gołoledź sprawiły, że na drogach i chodnikach zrobiło się ślisko.

Synoptycy ostrzegają: "Bądźcie ostrożni"

Marznący deszcz padał niemal w całej Polsce od poniedziałkowego popołudnia. Strefa ocieplenia przesuwała się z zachodu na wschód.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od niedzielnego wieczora ostrzegali przed marznącymi opadami.

- Obecnie opady marznące występują we wschodniej połowie kraju. W najbliższym czasie opady będą się jeszcze utrzymywać, powodując gołoledź i znaczącą pogarszając warunki na drogach. Jest ślisko - bądźcie ostrożni - informowali synoptycy IMGW.

Reklama

Apel o zachowanie szczególnej ostrożności wystosowała również policja.

- Dostosujmy prędkość do panujących warunków. Pamiętajmy, że w takich warunkach prędkość, nawet ta dozwolona, może nie zapewnić nam bezpiecznej jazdy. Szczególna prośba dla pieszych, aby zachowali czujność na bardzo oblodzonych dzisiejszego poranka chodnikach - apelują policjanci.

Zobacz również: Pogodowy alert dla całej Polski. Tu będzie szczególnie niebezpiecznie 

SOR-y pękają w szwach. "Złamane ręce, uszkodzenia stawów skokowych"

- Niemal 60 osób trafiło minionej nocy do obszaru chirurgicznego SOR naszego szpitala w związku z obrażeniami jakich doznały na oblodzeniach. Złamane ręce, nogi, uszkodzenia stawów skokowych - to główne przyczyny wizyt w szpitalu - poinformował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Dyrektor ds. lecznictwa i ortopeda Antoni Ciach, który dyżurował wczorajszej nocy dodał, że "były też dwa poważniejsze złamania dotyczące stawu biodrowego".

- Wymagały one przyjęcia na Kliniczny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej - przekazał Antoni Ciach.

Pogotowie na pełnych obrotach. "Ani jednego ambulansu"

Podobna sytuacja miała miejsce w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Placówka we wpisie zamieszczonym na Facebooku przekazała, że w nocy z 19 na 20 grudnia na SOR trafiło 49 osób.

W związku z trudną sytuacją prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaapelował do dyrektorów szkół, aby "aby z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną odwołali zajęcia dydaktyczne w szkołach".

Od wtorkowego poranka media informują o skutkach marznących opadów. Śliskie chodniki sprawiły, że pogotowie od rana nie ma ani chwili wytchnienia.

- Nie ma wolnego ani jednego ambulansu - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans Piotr Owczarski.

Zobacz również: Prawnik potwierdza: Za upadek na oblodzonym chodniku można domagać się odszkodowania

Poślizgnął się i przewrócił na chodniku. 38-latek nie żyje

Do tragedii doszło w Warszawie - u zbiegu ulic Kłopotowskiego i Targowej 38-latek, który szedł chodnikiem, przewrócił się i upadł. Niestety, zmarł na miejscu.

Kolejne tragiczne zdarzenie miało miejsce na jednym z zamkniętych osiedli we Włocławku. Przechodnie zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę i powiadomili służby.

- Na miejscu pojawiła się grupa dochodzeniowo-śledcza policji oraz biegły lekarz, który stwierdził zgon 66-letniego mężczyzny - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl sierż. szt. Tomasz Tomaszewski z KMP we Włocławku. 

Doniesień medialnych dotyczących tego, że mężczyzna zginął, bo poślizgnął się na oblodzonym chodniku, Tomaszewski nie potwierdził oficjalnie. W rozmowie z polsatnews.pl stwierdził, że będzie można to ocenić po wykonaniu sekcji zwłok.

Zobacz również: Zjawisko pogodowe zbliża się do Polski. Odczujesz je przed weekendem

Prognoza pogody na noc 20/21 grudnia 2022

Według najnowszych  prognoz, noc na południu będzie pogodna i jeszcze mroźna. Przewidywany jest spadek temperatury do -8°C w Małopolsce i marznące mgły z widzialnością do 300 m.

- Poza tym więcej chmur i deszcz, w kotlinie Kłodzkiej i w lubelskim ślisko. W centrum ok. 0°C, na północy do 5°C. Wiatr nad morzem porywisty, w górach do 70 km/h - informują synoptycy.

Synoptycy w ciągu najbliższych dni prognozują dodatnią temperaturę, która będzie nocami spadać. To oznacza, że chodniki i drogi nadal będą oblodzone. IMGW wydało ostrzeżenie dla Dolnego Śląska.

- Prognozowane są miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź - przekazali synoptycy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gołoledź | prognoza pogody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy