Niebywałe odkrycie na Podlasiu. To prawdopodobnie najstarsze takie dzieło w tej części Europy

W malowniczym Nowoberezowie niedaleko Hajnówki na Podlasiu dokonano niebywałego odkrycia. Badacze z Instytutu Sztuki PAN odnaleźli liczący blisko 400 lat ikonostas. To prawdopodobnie najstarsze tego typu dzieło w tej części Europy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął natychmiastową decyzję o rozpoczęciu konserwacji interwencyjnej, aby zachować to unikatowe dzieło.

Na strychu cerkwi pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa dokonano niebywałego odkrycia
Na strychu cerkwi pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa dokonano niebywałego odkrycia Piotr Kamionka/REPORTEREast News

Niebywałe znalezisko na strychu kościoła. Ma nawet 400 lat

Podczas prac w ramach projektu "Scalenie dziedzictwa", który obejmuje inwentaryzację i dokumentację zabytków na wschodzie Polski, badacze z Instytutu Sztuki PAN dokonali niebywałego odkrycia.

Na strychu cerkwi św. Jana Teologa w Nowoberezowie odnaleziono elementy zabytkowego ikonostasu. Datowane są one na XVII wiek, co czyni je nie tylko najstarszymi na Podlasiu, ale także w obszarze dawnego Wielkiego Księstwa, Litwy i Białorusi.

Odkrycie zostało dokonane w październiku 2023 roku przez ekspertów z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce — prof. Zbigniewa Michalczyka, dr Piotra Jamskiego i Jana Nowickiego.

Ikonostas, czyli granica świata realnego i duchowego. Czym jest?

Ikonostas to element architektoniczny i liturgiczny występujący w tradycji wschodniego chrześcijaństwa, zwłaszcza w Cerkwi Prawosławnej i Cerkwi Greckokatolickiej. Jest to rodzaj ściany lub konstrukcji złożonej z ikon umieszczonych na drewnianych panelach, lub kolumnach.

Ikonostas stanowi barierę pomiędzy nawą a prezbiterium w cerkwi. Dzięki temu oddziela przestrzeń liturgiczną, gdzie odbywają się nabożeństwa, od części, gdzie znajduje się ołtarz. Ten element świątyni jest ważną częścią kultury i sztuki sakralnej, który odzwierciedla wartości religijne oraz historyczne tradycje społeczności wyznania prawosławnego.

Cerkiew św. Jana Teologa w Nowoberezowie

Cerkiew św. Jana Teologa w Nowoberezowie to historyczna świątynia, której korzenie sięgają XVII wieku. Zlokalizowana niedaleko Hajnówki na Podlasiu, cerkiew ta ma szczególne znaczenie z uwagi na swoją architekturę i rolę w historii regionu.

Świątynia została ufundowana w roku 1771 przez Izabelę Branicką, siostrę króla Stanisława Augusta. 

Początkowo powstała jako świątynia unicka. Cerkwią prawosławną stała się dopiero po synodzie połockim w 1839 r., który włączył do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wszystkie parafie unickie na Podlasiu, Litwie i Białorusi. W tamtych czasach cerkiew pełniła funkcję miejsca kultu oraz skupiała społeczność w obrzędach liturgicznych.

Stan ikonostasu zaskoczył badaczy. Wciąż jednak wymaga pilnej konserwacji

Eksperci, którzy dokonali odkrycia, byli zaskoczeni dobrym stanem czterystuletniego ikonostasu.

17 fragmentów zachowało się w około 50 procentach
czytamy na stronie NIKZ.

Dr Michał Laszczkowski, dyrektor NIKZ, podkreśla bezcenną wartość tego znaleziska i co za tym idzie pilną potrzebę jego konserwacji. Z tego powodu Instytut uruchomił wsparcie w trybie interwencyjnym.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ), utworzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku, działa na rzecz podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich. Poprzez projekty, badania archeologiczne, inwentaryzacje, szkolenia i kampanie społeczne NIKZ promuje wiedzę o polskim dziedzictwie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas