Kiedy mija termin na złożenie wniosku o 500 plus? Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy!
Świadczenie 500 plus obowiązuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Program „Rodzina 500+”, którego częścią jest to świadczenie, wszedł w życie w 2016 roku. Jednak wsparcie nie jest przyznawane na cały ten okres i to świadczeniobiorca musi pamiętać o każdorazowym składaniu wniosku. Dowiedz się, do kiedy należy złożyć wniosek o 500 plus, by nie stracić pomocy.
Spis treści:
Kiedy składać wnioski o 500 plus 2023 — terminy
W przypadku wniosku o 500 plus najważniejsze jest dotrzymywanie terminów ustawowych. Ich pominięcie może skutkować brakiem świadczenia w jednym lub nawet więcej miesiącach. Od momentu złożenia pisma do wypłaty środków muszą minąć dwa miesiące. Oznacza to, że od początku 2023 roku realizowana jest wypłata świadczenia, jeśli wniosek został złożony w następujących datach:
- listopad 2022 — wypłata od 1 do 31 stycznia,
- grudzień 2022 — wypłata od 1 do 28 lutego,
- styczeń 2023 — wypłata od 1 do 31 marca,
- luty 2023 — wypłata od 1 do 30 kwietnia,
- marzec 2023 — wypłata od 1 do 31 maja.
. Dla osób, które chcą bezproblemowo uzyskać świadczenie na cały okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024, najważniejszy jest jeden termin — 30 kwietnia 2023 roku.
Wnioski złożone do 30 kwietnia 2023 roku pozwolą na przedłużenie świadczenia na kolejny rok bez straty choćby jednego zasiłku.
W przypadku osób, których dziecko urodziło się po rozpoczęciu okresu świadczeniowego, nie obowiązuje wypłata pieniędzy dwa miesiące po złożeniu wniosku. Pismo możemy dostarczyć do trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Pieniądze zostaną w takim przypadku wypłacone za cały okres od narodzin.
Czytaj również: 500 plus i zwrot podatku dla seniorów to nie wszystko. Co zmieni się?
Wniosek o przyznanie 500 plus w 2023 roku — o czym trzeba wiedzieć
Składając wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus w 2023 roku, należy pamiętać, że niemożliwe jest już złożenie pisma stacjonarnie w urzędzie gminy. Jedyną możliwością jest skorzystanie z drogi elektronicznej. W tym celu możemy skorzystać z:
- portalu Emp@tia prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
- platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- aplikacji mobilnej mZUS,
- serwis ePUAP,
- bankowości internetowej.
Złożenie wniosku jest szybkie i intuicyjne. Do jego wypełnienia wystarczy kilka minut, a wniosek drogą elektroniczną przesyłany jest do odpowiednich organów.
Czy w 2023 roku zostanie podniesiona kwota 500 plus?
Galopująca inflacja ma znaczny wpływ na realną wartość wszystkich świadczeń wypłacanych z budżetu państwa. Przez prawie siedem lat trwania programu "Rodzina 500+" wartość pomocy jest znacznie niższa niż w momencie jego ustanowienia. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest waloryzacja tego świadczenia.
Jeszcze w połowie ubiegłego roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiadała, że rząd nie planuje zmieniać swojego sztandarowego świadczenia. W podobnym tonie wypowiadała się w listopadzie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Świadczenie 500 plus przy obecnej wysokości inflacji i wzrostach cen powinno według ekonomistów wynosić ponad 700 złotych. Nic jednak nie wskazuje na to, by polskie rodziny miały w najbliższym czasie otrzymać więcej pieniędzy na dzieci.
Świadczenia dla rodziny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co wypłaca ZUS?
ZUS oferuje szereg świadczeń wspierających rodziców w wychowaniu swojego potomstwa. Oprócz omawianego "Rodzina 500 plus" Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca także:
- fundusze na wyprawkę szkolną,
- dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku,
- zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka,
- świadczenie rodzinne,
- zasiłek wychowawczy 500+,
- rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
***