Reklama

Reklama

Niedziele handlowe w grudniu. Kiedy będzie można zrobić zakupu?

Zakupy przedświąteczne to gorący temat w wielu polskich domach. Bardzo często oznacza to spędzenie przynajmniej kilku godzin na jeżdżenie po sklepach. Dodatkowym utrudnieniem jest zakaz handlu w niedzielę, czyli czasem jedyny dzień w tygodniu, gdy cała rodzina może bez problemu wybrać się do galerii. Dowiedz się, które niedziele będą handlowe w grudniu 2022.

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Od 1 marca 2018 roku obowiązują przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z tym aktem prawnym w większość niedziel w roku nie mogą być otwarte placówki handlowe zatrudniające pracowników, w tym również na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy "za ladą" stanie właściciel sklepu. W takim przypadku może on być otwarty nawet w niedzielę. Dodatkowo ustawa przewiduje szereg wyłączeń dla takich podmiotów jak na przykład stacje benzynowe. Ponadto zostały w niej zawarte przepisy dotyczące zniesienia zakazu handlu w niektóre niedziele w roku, najczęściej związane z okresem przedświątecznym.

Które niedziele są handlowe w grudniu 2022?

W 2022 roku ustanowionych został siedem niedziel handlowych. Do tej pory zakupy w siódmy dzień tygodnia mogliśmy zrobić: 

Reklama

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia (tydzień przed Wielkanocą)
  • 24 kwietnia (tydzień po Wielkanocy)
  • 26 czerwca (po zakończeniu roku szkolnego)
  • 28 sierpnia (przed rozpoczęciem roku szkolnego)

W grudniu 2022 roku zostały ustanowione jeszcze dwie dodatkowe niedziele handlowe. Będzie to 11 grudnia oraz 18 grudnia, czyli odpowiednio tydzień i dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Będą to dwa dodatkowe dni, w które można będzie spokojnie, po całym tygodniu pracy, zrobić zakupy świąteczne.

Maksymalna cena gazu 2023. Jakie rachunki Polacy zapłacą po Nowym Roku?

Dni wolne w grudniu - wtedy nie zrobisz zakupów

Grudzień to jeden z najgorętszych okresów w roku. Jest to przede wszystkim spowodowane świętami Bożego Narodzenia i sezonem noworocznym. Konieczność zrobienia zakupów świątecznych, zarówno tych prezentowych, jak i spożywczych, sprawia, że wiele osób jest zniecierpliwionych i rozdrażnionych właśnie w tym czasie. Oprócz dwóch niedziel handlowych, w grudniu jest jeszcze kilka innych terminów, w których zakupy nie będą możliwe.

Pierwszy z nich to niedziela 4 grudnia. Ten dzień jest objęty ustawowym zakazem handlu i większość punktów handlowych będzie wtedy zamknięta. Kolejne dwa dni wolne od pracy w grudniu 2022 związane są ze świętami. Sklepy będą zamknięte w niedzielę 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz poniedziałek 26 grudnia (2. dzień świąt).

Czytaj również: Koszmar dla milionów Polaków. Rekordowe składki ZUS


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy