Niepozorne kropeczki zauważysz na szybie auta. Spełniają ważną rolę

Czarne kropki, przypominające małe plastry miodu, naniesione m.in. na szybie samochodu, to nieodłączny element większości aut spotykanych na drogach. Jak się okazuje – taka powłoka spełnia pewną, bardzo ważną funkcję.

Jakie zadanie spełnia czarna obwódka na przedniej szybie w samochodzie?
Jakie zadanie spełnia czarna obwódka na przedniej szybie w samochodzie?123RF/PICSEL

Do czego służą czarne kropki na szybie samochodu?

Wiele osób nie zwraca uwagi na pewne szczegóły, będące na wyposażeniu samochodów. Mowa m.in. o czarnych, małych kropkach i jednolitej obwódce, które można zauważyć na przedniej szybie auta.  Taki element nazywa się potocznie frytą i jest pewnego rodzaju farbą ceramiczną, którą już na etapie produkcji wypala się na krawędziach szyby.

Naniesiona powłoka na szybie sprawia, że montaż szyby do konstrukcji pojazdu jest trwalszy i łatwiejszy. Czarna powłoka chroni klej na szybie przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu lepiej spaja on elementy. Ponadto ta ciemna blenda pomaga również w ukryciu pozostałości po kleju i otworów montażowych.

Z kolei czarne kropki mają za zadanie niwelowanie różnicy temperatur pomiędzy ciemnymi krawędziami szyby a jej pozostałą "czystą" powierzchnią. Dzięki takiemu zabiegowi temperatura rozprowadza się po szybie równomiernie, minimalizując ryzyko jej uszkodzenia.

Część asferyczna umiejscowiona jest bliżej zewnętrznej krawędzi lusterka
Część asferyczna umiejscowiona jest bliżej zewnętrznej krawędzi lusterka 123RF/PICSEL

Co oznaczają czarne kropki na lusterku auta?

W wielu samochodach, zwłaszcza tych nowszych, możemy również zauważyć niewielkie kropki lub niewielkie kreski naniesione na powierzchnię lusterek bocznych. To właśnie w tym miejscu lusterka przebiega granica między strefą asferyczną i sferyczną.

Część asferyczna umiejscowiona jest bliżej zewnętrznej krawędzi lusterka i jej charakterystyczną cechą jest to, że poszerza kąt widzenia dla kierowcy, tym samym zmniejszając tzw. martwe pole, co ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}