Reklama

Nieprawdopodobne znalezisko w polskich lasach w maju. Zebrali pełny koszyk

Sezon na grzyby zaczyna się w połowie lata. Mimo że musimy na niego jeszcze trochę poczekać, dla wszystkich miłośników grzybobrania mamy dobrą wiadomość. Pierwsze borowiki i koźlarze już pojawiły się w polskich lasach. O tym, gdzie najlepiej je zbierać wypowiedział się ekspert Wiesław Kamiński, autor bloga nagrzyby.pl.

Na internetowych grupach zrzeszających miłośników grzybobrania pojawia się coraz więcej zdjęć z tegorocznych zbiorów. Wśród nich królują koźlarze, jednak w lasach pojawiają się już pierwsze borowiki. 

Internauci dość sceptycznie podchodzą do zdjęć pełnych koszy, które pojawiają się na facebookowych grupach. "Czy to na pewno z tego roku?" - pisali w komentarzach. Nietrudno się jednak dziwić. Koźlarzy w lasach można szukać już pod koniec czerwca, natomiast sezon na borowiki zazwyczaj zaczyna się dopiero w lipcu. Jak jednak tłumaczy ekspert w rozmowie z portalem o2.pl:

Reklama

Zobacz również: Wkrótce wysyp smacznego grzyba w Polsce. Łatwo pomylić go z szatanem

Gdzie szukać borowików i koźlarzy w maju?

Według eksperta borowików w maju możemy szukać w rzadszych i prześwietlonych połaciach lasów. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie dochodzą promienie słońca, dlatego w ich poszukiwaniach warto wybrać się na skraje dróg, a także łąki. W Polsce występuje wiele rodzajów borowików. Niektóre z nich są niejadalne. Wiesław Kamiński podkreśla, że w maju możemy zbierać pewien konkretny rodzaj prawdziwków:

Borowiki ceglastopore to rodzaj borowika, którego najczęściej spotkamy w górach. Występuje zarówno w lasach świerkowych, liściastych, jak i mieszanych. Jego wysyp zaczyna się już od połowy maja i trwa do października. 

Zobacz również: Te grzyby kosztują krocie. Rozglądaj się uważnie w lesie

Sezon na koźlarze rozpoczęty

Miłośników grzybów nie powinna też dziwić wczesna obecność koźlarzy w lasach. Obecnie jest ona wynikiem wysokich temperatur oraz obfitych opadów deszczu. Z tych powodów na największy wysyp tych grzybów można liczyć w województwie lubuskim. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny region, w którym możemy wybrać się na letnie grzybobranie. Ekspert twierdzi, że borowiki czy koźlarze znajdziemy również w województwach, w których w ostatnim czasie odnotowano wyższe temperatury, czyli w:

  • lubuskim, 
  • podkarpackim, 
  • dolnośląskim, 
  • świętokrzyskim.

Jakie gatunki możemy zbierać na przełomie maja i czerwca? 

Oprócz borowików i koźlarzy w maju w lasach spotkamy:

  • maślaki żółte,
  • maślaki zwyczajne,
  • kurki, 
  • gęśnice wiosenną, 
  • żółciaka siarkowego,
  • smardze.

Wiesław Kamiński dodał również, że już niebawem będziemy mogli zbierać borowiki usiatkowane. Na jednej z facebookowych grup dla miłośników grzybobrania pojawiły się już pierwsze zdjęcia tych grzybów w lasach. Znaleźli je grzybiarze w województwie zachodniopomorskim. 

Zobacz również: Przysmak grzybiarza pojawił się w lasach. Ruszaj na poszukiwania

"Sezon zapowiada się dobry" - twierdzi ekspert

Zapytany o tegoroczny sezon grzyboznawca Wiesław Kamiński stwierdził, że:

Jednocześnie zaznaczył, że na borowiki szlachetne trzeba jednak poczekać. Są to grzyby ciepłolubne, które najwcześniej w Polskich lasach pojawią się z końcem czerwca. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | grzybobranie | sezon na grzyby | Borowiki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy