Reklama

Reklama

Nigdy tego nie rób podczas burzy w górach

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy dochodzi do burz, którym towarzyszą częste wyładowywania atmosferyczne. Dlatego zanim wybierzemy się na wycieczkę, powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w momencie niesprzyjającej pogody.

Przed wyjściem w góry bezapelacyjnie należy sprawdzić prognozę pogody, a w szczególności komunikaty dotyczące burz. Świetnie sprawdzą się dedykowane aplikacje, dzięki którym na bieżąco można monitorować sytuację związaną ze zmianą pogody. Jeśli meteorolodzy przewidują wyładowania atmosferyczne, powinniśmy zrezygnować z górskiej wycieczki.

Do wyładowań atmosferycznych w górach najczęściej dochodzi w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie wędrówki skoro świt, minimalizując ryzyko zastania nas przez burzę.

Reklama

Jak zachować się podczas burzy w górach?

Jeśli zdarzy się sytuacja, kiedy podczas naszej wędrówki po górach rozpęta się burza, przede wszystkim należy zachować spokój. Nerwy i panika utrudnią nam logiczne i szybkie myślenie, dlatego za wszelką cenę spróbujmy się uspokoić.

Czytaj także: Z dzieckiem w górach. Jak bezpiecznie przemierzać szlaki?

Jeżeli w trakcie burzy znajdujemy się na grani, należy w miarę możliwości zejść kilkaset metrów w dół. Poszukajmy miejsca z dala od łańcuchów i innych metalowych instalacji, nie opierajmy się o skały, nie chowajmy się pod skalnymi okapami. Ponadto unikajmy otwartych przestrzeni, by nasza sylwetka nie była najwyższym elementem w miejscu, gdzie dochodzi do wyładowań atmosferycznych.

Jeśli nie ma możliwości bezpiecznego zejścia do schroniska, należy kucnąć (ale nie siadać) na plecaku, złączając nogi w kolanach i kostkach. Pamiętajmy również, że będąc w większej grupie, powinniśmy się rozproszyć na kilkanaście metrów.

Warto wiedzieć: Zasada 30/30 może uratować życie podczas burzy

Jeśli dojdzie do porażenia piorunem, należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc na  numer telefonu ratunkowego TOPR/GOPR 601 100 300, ewentualnie 112 lub 999, podającszczegółowe  informacje o liczbie poszkodowanych i miejscu, w którym przebywają. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza w górach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy