Nowy komunikat w sprawie tajemniczej choroby kotów. Oto, co potwierdziły badania

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się nowy komunikat w sprawie tajemniczej choroby kotów, która w ostatnim czasie wywołała serię zgonów wśród tych zwierząt domowych. Oto najnowsze ustalenia.

GIW opublikował nowe informacje związane z tajemniczą chorobą, która atakuje koty
GIW opublikował nowe informacje związane z tajemniczą chorobą, która atakuje koty123RF/PICSEL

Od pewnego czasu właściciele kotów domowych są zaniepokojeni informacjami, które napływają z Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Nowa choroba, która atakuje te zwierzęta, jest wysoce śmiertelna. Niestety na ten moment mamy o niej wciąż ograniczoną wiedzę, dlatego trudno o właściwe leki.

GIW opublikował nowy komunikat

Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania. Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1
czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

H5N1 to szczep wirusa ptasiej grypy, który powstaje z mutacji wirusa typu A. Przenoszony jest przez żywe ptactwo. Choroba wywołana tym wirusem jest w wysokim stopniu śmiertelna.

Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew
czytamy dalej.

Wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi

W poniedziałek (26 czerwca) odbyła się narada sanitarno-epizootyczna, w czasie której omówiono plan dalszego postępowania. Wciąż trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania tej choroby, w celu zebrania dokładniejszych danych o jej występowaniu, a także przebiegu. Wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a GIW informuje, że:

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.
Trwają badania nad wirusem, który atakuje koty
Trwają badania nad wirusem, który atakuje koty123RF/PICSEL

Jakie są objawy zakażenia wirusem?

Choroba, którą wywołuje wirus, daje neurologiczno-oddechowe objawy. Należą do nich m.in.:

  • ciężki oddech,
  • asymetria źrenic,
  • sztywność mięśni,
  • niedowład kończyn,
  • zaburzenia ruchu, 
  • hiperglikemia,
  • drgawki,
  • otępienie.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek z powyższych objawów u naszego kota, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. 

Nowa choroba jest wysoce śmiertelna
Nowa choroba jest wysoce śmiertelna123RF/PICSEL

Jak zapobiec zarażeniu? Te środki ostrożności powinni zastosować właściciele kotów

Chcąc uchronić naszego kota przed zakażeniem, musimy zapobiegać kontaktowi z dzikimi zwierzętami, a przede wszystkim ptakami. GIW zaleca, aby w miarę możliwości nie wypuszczać kotów z domów. Jeśli jednak planujemy wypuszczać nasze zwierzę na balkon czy taras, konieczne jest dbanie o czystość podłoża i mycie go standardowymi detergentami. 

Istotne jest również zapobieganie kontaktów kotów z butami, których używamy na zewnątrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czym karmimy kota. Wybierajmy pożywienie pochodzące wyłącznie ze znanych źródeł. GIW apeluje również o mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami i zachowanie standardowych zasad higieny.

„Zbliżenia”. Krzysztof Skiba: Humor i energię odziedziczyłem po mamieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas