Ostatnia szansa na tani prąd. Kiedy mija termin składania oświadczeń?
Ustawa z 27 października 2022 roku wprowadza możliwość skorzystania z obniżonych cen za energię elektryczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że zostało kilka dni na złożenie specjalnego oświadczenia. Kiedy mija termin?
Niższe ceny prądu
Ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku z 27 października br. daje możliwość płacenia niższych kwot za energię elektryczną. Mowa dokładnie o cenie 785 zł/MWh, z której mogą skorzystać podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Kiedy mija termin składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny prądu?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej można składać do 30 listopada. Może być zarówno w papierowej, jak i elektronicznej wersji. W przypadku drugiej opcji wymagany jest podpis elektroniczny, podpisem zaufany albo podpis osobisty przesłany pocztą elektroniczną. Oświadczenie należy złożyć u swojego dostawcy energii.
Tańszy prąd dla gospodarstw domowych
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mówi także o niższych cenach dla gospodarstw domowych. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, maksymalną cenę 693zł/MWh przewidziano w sytuacji zużycia powyżej limitów. Wyróżniono 2MWh dla wszystkich gospodarstw domowych, 2,6 MWh w przypadku osób niepełnosprawnych i 3MWH dla osób z Kartą Dużej Rodziny i rolników.
Gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń, by skorzystać z wyżej wymienionej ceny. Rozliczenia dokona sprzedawca energii.
Oświadczenie do 30 czerwca 2023 roku muszą jednak złożyć odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy chcą w 2023 roku korzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh. Wzory oświadczeń można znaleźć u swoich sprzedawców energii.
***
Zobacz także: