5 oznak, że jesteś dla innych autorytetem. Uważają cię za wzór do naśladowania

Inni traktują cię z szacunkiem, a niekiedy nawet z lekką rezerwą? Czujesz, że są w ciebie niemal „wpatrzeni jak w obrazek”, doceniając jednocześnie wysoką inteligencję i prawdomówność? To pierwsze oznaki, że jesteś dla nich wzorem do naśladowania. Lista jest jednak znacznie dłuższa. Oto 5 zachowań, które zdradzą, że inni traktują cię jak autorytet.

5 oznak, że jesteś dla innych wzorem do naśladowania. Traktują cię jak autorytet
5 oznak, że jesteś dla innych wzorem do naśladowania. Traktują cię jak autorytetCanva ProINTERIA.PL

Autorytet, ciesząc się wśród ludzi szczególnym uznaniem, szacunkiem i poważaniem, traktowany jest jako prawdziwy wzór do naśladowania. Nie bez przyczyny. Z reguły jego zachowanie łączy bowiem w sobie wiele tych cech, którymi inni chcieliby kierować się na co dzień - ale brakuje im odwagi lub pewności siebie.

Kogo można nazwać autorytetem? Każdy wybiera za siebie

Ile osób, tyle różnych wyborów. Podczas gdy dla jednych największymi autorytetami będą, dbający o ich dobro, rodzice lub dziadkowie, inni jako wzór do naśladowania obiorą światowych przywódców lub gwiazdy i celebrytów.

Autorytet, niezależnie od wyboru, każdorazowo jest jednak osobą, z której warto brać przykład. To ktoś, kogo osiągnięcia - mniejsze lub większe - imponują innym. Bo odniósł sukces finansowy lub jak szalony pnie się po szczeblach kariery. A może po prostu z troską wychował swoje dzieci, pilnując przy tym ciepła domowego ogniska.

Autorytetem dla innych może stać się więc każdy. Co go jednak zdradza? Oto 5 oznak, które wskazują na to, że możesz być dla innych wzorem do naśladowania. To nie tylko ich szacunek i podziw.

5 oznak, że jesteś dla innych wzorem do naśladowania. Spójrz na listę

Autorytet uważany jest za wzór do naśladowania głównie dzięki swojej wysokiej inteligencji, uczciwości i odwadze. Cechuje go również umiejętność słuchania. Jeśli więc inni z chęcią zwierzają ci się ze swoich problemów, poszukując w tobie oparcia i zrozumienia, to pierwszy znak, że uważają cię za ważną dla siebie osobę.

Główną cechą autorytetu jest także prawdomówność. Gdy więc inni uważają cię za wzór do naśladowania, z chęcią będą pytać cię o twoje zdanie w kwestiach dotyczących ich codziennego życia. Będą też często kierować się twoim zdaniem - oczekując, że to mocno zmieni ich postrzeganie świata. A kolejno podporządkują się mu i zaczną za nim podążać.

Co to znaczy być autorytetem? Oto oznaki, które wskazują, że jesteś nim dla innych

Autorytetami z reguły są ludzie, w stosunku do których inni skłonni są podporządkować się i ich naśladować. Gdy więc zdarzy ci się podjąć konkretną decyzję - w ważnej lub kompletnie błahej sprawie - a potem zauważysz, że ktoś z twojego najbliższego otoczenia postępuje w dokładnie ten sam sposób, najpewniej traktuje cię jako wzór, na którym warto się opierać. Tak więc, choć kopiowanie naszych zachowań i wyborów przez innych może być irytujące, warto spojrzeć na ich zachowania nieco łagodniej. Najwidoczniej nasza postawa jest przez nich postrzegana jako warta naśladowania.

Kogo można nazwać autorytetem? Każdy wybiera za siebie
Kogo można nazwać autorytetem? Każdy wybiera za siebie123RF/PICSEL

Innych przyciąga także pozytywne myślenie - co oznacza, że czują się w twoim towarzystwie swobodnie i komfortowo. Jeśli ktoś, kto na co dzień rysuje w swojej głowie wyłącznie czarne scenariusze zawsze z chęcią spędza z tobą czas, jesteś dla niego ważny - tak bardzo, że chciałby być zupełnie, jak ty. Autorytet cechuje także bezstronność. Jeśli więc inni proszą cię o rozsądzenie jakiegoś sporu, twierdząc, że zajmiesz się tym najlepiej, prawdopodobnie traktują cię jako wzór.

Tomasz Schuchardt o rodzinnej miejscowości: Miałem jakiś kompleks pochodzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas