Pijesz wodę tuż przed zaśnięciem? To może negatywnie wpłynąć na regenerację
Ludzkie ciało składa się w ok. 70 proc. z wody, dlatego jej regularne picie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. I choć nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu, to tuż przed położeniem się spać, powinniśmy zrezygnować z przyjmowania zbyt dużej ilości płynów.
Picie wody przed snem - dlaczego warto?
Wypicie odpowiedniej ilości wody przed snem korzystnie wpływa na nasz organizm, ponieważ pomaga m.in. w obniżeniu poziomu ciśnienia we krwi. Z wielu badań wynika również, że wypicie szklanki wody tuż przed położeniem się spać, może skutecznie zmniejszyć utrzymujący się ból głowy.
Odpowiednie nawodnienie przed kilkugodzinnym snem pomaga także w utrzymaniu dobrego nastroju, co przekłada się na bezproblemowe zaśnięcie i zadbanie o dobry jakościowo sen. Należy pamiętać, że kładąc się do łóżka, będąc w stanie odwodnienia, ryzykujemy pojawieniem się bezsenności, drażliwości i niepokoju, a ponadto po takiej nocy możemy mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniej koncentracji.
Czytaj także: O której najlepiej wstawać? Naukowcy znają odpowiedź
Picie wody przed snem - ważna jest ilość i czas
Choć wypicie wody przed snem jest wskazane, to należy jednak wziąć pod uwagę ilość spożywanych płynów oraz godzinę, w której to robimy. Wypicie zbyt dużej ilości wody przed snem może powodować częste wybudzanie się w celu oddania moczu, a to z kolei zakłóca fazy snu, które odpowiadają m.in. za regenerację podczas nocnego spoczynku.
W przypadku dzieci - picie wody zbyt późną porą może skutkować nocnym moczeniem się.
Specjaliści są zdania, że wypicie ostatniej szklanki z wodą powinno nastąpić na dwie godziny przed pójściem spać. Rzecz jasna, jeśli tuż przed zamknięciem oczu odczujemy potrzebę napicia się wody, nie powinniśmy z niej rezygnować, ale należy wówczas zachować umiar w ilości przyjmowanego płynu.
Pamiętajmy również, by wodę przed snem pić małymi łykami i bez pośpiechu. Dzięki temu woda wchłaniana jest stopniowo i efektywnie dostarczana do komórek, co sprzyja prawidłowemu nawodnieniu organizmu.