Podano, od kiedy i o ile wzrosną rachunki za energię elektryczną i gaz

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że od 1 lipca br. rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. Należy zaznaczyć, że wyliczenia resortu uwzględniają spadek taryf, a do gospodarstw domowych o ograniczonych dochodach ma trafić bon energetyczny.

Od 1 lipca br. rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc.
Od 1 lipca br. rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc.123RF/PICSEL

Od lipca podwyżki za energię elektryczną. O ile zdrożeje prąd?

Wyliczenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawiono w “Ocenie skutków regulacji" projektu ustawy o bonie energetycznym. Warto nadmienić, że od 1 lipca 2024 roku przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii i gazu.

Nowe przepisy miałyby zobowiązywać sprzedawców prądu i gazu do złożenia wniosków o nowe taryfy do Urzędu Regulacji Energetyki, które obowiązywałyby również w 2025 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wylicza, że uwzględniając obecne warunki rynkowe, cena w taryfie mogłaby spaść z obecnych 739 zł za MWh do poniżej 600 zł za MWh. Ponadto projekt ustawy zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych a na poziomie 693 zł za MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, a także sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

W praktyce oznacza to, że od 1 lipca br. rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc.

Już niebawem więcej zapłacimy za gaz
Już niebawem więcej zapłacimy za gaz123RF/PICSEL

O ile wzrosną rachunki za gaz ziemny?

Projekt ustawy przewiduje również cenę maksymalną za gaz, która ma być równa stawce, zatwierdzonej w taryfie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W tym przypadku PGNiG również będzie musiało wystąpić do prezesa URE o zmianę taryfy, która obecnie wynosi 291 zł za MWh.

W związku z tym od 1 lipca br. wysokość rachunków za gaz dla odbiorców domowych ma wzrosnąć o ok. 15 proc. 

„Zbliżenia”. Tomasz Raczek. O „Ekranie w proszku”, filmach i medytacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas