Reklama

Polskie domy zostaną przeskanowane. Zrobią to w jednym celu

Wyjdą na miasto ze specjalnymi kamerami, dokładnie sprawdzając stan budynków. Przeskanują niemal 400 domów rodzinnych oraz kamienic w centrum miasta. Po co to zrobią? Przyświeca im jeden, niezwykle ważny cel.

Władze Poznania zaproponowały mieszkańcom specjalną akcję, podczas której ich domy i mieszkania zostaną bezpłatnie zbadane kamerą termowizyjną. Ważny jest przede wszystkim cel takiej analizy. Chodzi głównie o ochronę powietrza. Program ma także wpłynąć na domowe budżety mieszkańców, pomagając im w ten sposób zwrócić uwagę na oszczędzanie energii i konieczne prace, które należy wykonać, by z ich domu nie uciekało ciepło.

Badanie termowizyjne. Dlaczego warto je wykonać?

Termowizja wykonywana jest za pomocą specjalnej kamery, która rejestruje promieniowanie emitowane przez budynek i ukazuje je jako cyfrowy obraz. Podobna technika daje możliwość zlokalizowania tzw. mostków termicznych, czyli wszystkich miejsc w przegrodach zewnętrznych, przez które z wnętrza domu ucieka ciepło.

Reklama

Profesjonalnie wykonana termowizja powinna obejmować przegląd dokumentacji technicznej budynku oraz analizę uwag i wątpliwości właściciela domu co do stanu jego termoizolacji. Wykonane zapisy obrazów cieplnych, czyli termogramy, pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i wykonanie ostatecznego raportu.

Zobacz również: Maksymalna cena gazu 2023. Jakie rachunki Polacy zapłacą po Nowym Roku?

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?

Najlepszym czasem na wykonanie badania termowizyjnego jest okres jesienno-zimowy, kiedy różnica temperatury pomiędzy wnętrzem budynku a warunkami atmosferycznymi na zewnątrz wynosi minimum 15 st. C. Najlepiej zdecydować się na nie w pochmurny dzień lub w nocy, wówczas promienie słoneczne nie zakłócą wskazań kamery.

Kiedy sprawdzać kamerą termowizyjną? Warto zrobić to tuż po zakończeniu prac termoizolacyjnych w trakcie budowy domu. Jeśli mieszkamy już we własnych czterech ścianach od dłuższego czasu, naszą uwagę powinny zwrócić pojawiające się na ścianach zawilgocenia i rozwijająca się pleśń.  

Termowizja daje możliwość wykrycia wad instalacji grzewczej, a także sprawdzenia poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej. To właśnie źle zamontowane okna lub drzwi są główną przyczyną strat ciepła.

Zobacz również: Tańszy prąd. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy