Reklama

Ponad 60 proc. Japończyków oddaje mocz, siedząc. Dlaczego?

Coraz więcej mężczyzn w Japonii oddaje mocz w pozycji siedzącej. Ta forma sikania stała się tam tak popularna, że powstało specjalne określenie mężczyzny, który podczas oddawania moczu siada na desce klozetowej. Japońscy „suwari-shon” nie kryją się ze swoimi przyzwyczajeniami. Wręcz przeciwnie, uważają je za wygodne i zdrowe. Czy rzeczywiście tak jest?

Jeszcze kilkanaście lat temu (w 2007 roku) oddawanie moczu na siedząco deklarowało 40 proc. Japończyków. Od tego czasu jednak wiele się zmieniało. Japońscy mężczyźni coraz rzadziej stoją podczas sikania. Twierdzą bowiem, że jest to niekomfortowa pozycja, która utrudnia im załatwienie potrzeb.

Ponad 60 proc. mężczyzn z Japonii sika na siedząco

Aż 60,9 proc. Japończyków  podczas oddawania moczu siedzi. Takie dane do informacji publicznej przekazała firma kosmetyczna, na której zlecenie zrealizowano badanie. 

Ankietę wypełniło 1,5 tys. Japończyków w przedziale wiekowym od 20 do 60 lat. Niespełna dwie trzecie respondentów przyznało się do regularnego sikania w pozycji siedzącej. 49 proc. zadeklarowało, że jeszcze jakiś czas temu podczas sikania stali. Postanowili jednak zmienić swoje codzienne nawyki, gdy przekonali się, jak wygodne jest siedzenie w trakcie oddawania moczu. 

Reklama

Niespełna 12 proc. ankietowanych przyznało, że od zawsze sika na siedząco.

Dlaczego Japończycy sikają na siedząco?

Twórcy ankiety postanowili zapytać suwari-shon, co nimi kieruje. Oprócz wygodny - którą większość mężczyzn podawała jako główną motywację zmiany nawyków - pojawiły się także inne głosy. Japońscy mężczyźni sikają na siedząco, na prośbę swoich żon i córek. Kobiety w obawie, że panowie zanieczyszczą łazienkę, sugerują im, że powinni zmienić nawyki.

Młodsi Japończycy przyznali, że podczas sikania na siedząco przeglądają media społecznościowe. Do oddawania moczu w ten sposób skłania ich więc dodatkowy czas przed ekranem telefonu.

Czy mężczyźni powinni sikać na siedząco?

Czy mężczyźni bez obaw o konsekwencje zdrowotne mogą oddawać mocz, siedząc na deskach klozetowych? Jak się okazuje, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Co więcej, urolodzy są zdania, że oddawanie moczu w pozycji siedzącej umożliwia dokładniejsze opróżnienie pęcherza i korzystnie wpływa na prostatę. Może warto więc wziąć przykład z suwari-shon?

***

Przeczytaj również:

Tych produktów unikaj przed zbliżeniem. Lista może zaskoczyć

Jak zachować się w restauracji? Kelnerka zdradza, czego nie toleruje obsługa

Zimowy jadłospis: Jak jeść, by nie przytyć?

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oddawanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy