Powróciły w to miejsce w Polsce po 200 latach. Turyści zaskoczeni wilkami

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Według szacunków WWF w Polsce wstępuje ponad 2 tys. osobników wilka. Rosnąca zła renoma tego zwierzęcia i kurczące się środowisko naturalne sprawiły, że wilka naprawdę rzadko można spotkać w polskich lasach. Ale okazuje się, że po 200 latach zwierzęta te wróciły w Karkonosze, a o tym zdarzeniu donosi Karkonoski Park Narodowy.

Wilk jest w Polsce objęty ochroną. Ma kluczową rolę w przyrodzie
Wilk jest w Polsce objęty ochroną. Ma kluczową rolę w przyrodzieDavid & Micha Sheldon/F1online/agefotostock/East NewsEast News

Powrót wilków w Karkonosze. Raporty specjalistów zaskakują

Wilk uznawany za jednego z królów polskich lasów, nie jest aż tak częstym zwierzęciem do spotkania na leśnych drogach. Lata złej renomy, obwiniania wilków o zniszczenia w trzodzie i o ataki na wiejskie psy, sprawiły, że wilki były w Polsce niemile widziane.

Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Karkonoszach, gdzie wilki ostatni raz występowały ok. 200 lat temu. Teraz jednak czescy pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego zanotowali zwiększoną aktywność tych zwierząt na terenie parku.

Wilki zarejestrowane zostały dzięki fotopułapce, a częstotliwość z jaką pojawiły się w raportach pracowników parku zdumiewa.

Obecność wilka została odnotowana w ostatnim czasie aż w 100 raportach.

Przyrodnik z Karkonoskiego Parku Narodowego zachwycony obecnością wilków

Czescy pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego swoimi raportami podzielili się z Polakami. Po polskiej stronie parku obecność wilka również wzbudziła niemałe emocje.

Przyrodnik KPN Roman Rąpała udostępnił nagarnie wilków w swoich mediach społecznościowych, zachwycając się tymi zwierzętami:

"Rewelacyjne wieści z lasu... Udało się potwierdzić rozród wilków w Karkonoszach. Na filmiku zobaczycie 5 maluchów ale łącznie pozowało do siedmiu nagrań. Dla przypomnienia: wilk został wytępiony w Sudetach na przełomie XVIII i XIX wieku. Po długiej nieobecności w ostatnich latach zaczął odwiedzać i kolonizować na nowo Karkonosze. Daje to szansę na przywrócenie naturalnych procesów w przyrodzie" - relacjonuje przyrodnik.

To wyjątkowe wydarzenie w świecie przyrody. Szacuje się, że wilków w Karkonoszach pojawiło się 11, a pracownicy KPN liczą na to, że zwierząt będzie jeszcze więcej.

Jednak są i tacy, którzy mają w tym zakresie pewne obawy. Mowa tu głównie o turystach.

Czy obecność wilka zagraża turystom w Karkonoszach?

Wilk to niezwykle inteligentne zwierzę
Wilk to niezwykle inteligentne zwierzę 123RF/PICSEL

Karkonoski Park Narodowy cieszy się sporą popularnością wśród miłośników gór. Rocznie przez szlaki KPN przechodzi średnio 2 miliony gości. Nic dziwnego, że wieści o pojawieniu się wilka na tym terenie mogą budzić niepokój, zwłaszcza że wilki nie cieszą się dobrą sławą.

Jednak obawy turystów są nieco nieuzasadnione. Wilki to raczej, podobnie jak lisy, dość płochliwe zwierzęta i jeżeli nie poczują się zagrożone i bardzo sprowokowane, będą zwyczajnie uciekać przed człowiekiem.

Polują głównie na ssaki kopytne lub na większe gryzonie. Są także bardzo inteligentnymi zwierzętami i doskonale oceniają niebezpieczeństwo, jakie może im grozić.

Przy spotkaniu z wilkiem ważne jest, by nie zaczepiać zwierzęcia i go nie prowokować swoim zachowaniem, a spokojnie oddalić się, jeżeli wilk, nie uczyni tego jako pierwszy.

Czy przyjaźń między grizzly a wilkami jest możliwa?© 2020 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas