Powszechny nawyk odbija się na kręgosłupie. Pojawiają się ból i dyskomfort
Kręgosłup jest fundamentem naszego ciała – dosłownie i w przenośni. Odpowiada na postawę, ruchomość i stabilizację całego organizmu. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób zaniedbuje zdrowie kręgosłupa, co prowadzi do bólu pleców, wad postawy czy poważniejszych schorzeń. Jakie nawyki warto wprowadzić, aby cieszyć się dobrą formą przez lata? Wcale nie musi wiązać się to ze sztywną dyscypliną i szeregiem wyrzeczeń.
Zdrowy kręgosłup to klucz do komfortowego życia. Należy pamiętać, że codzienne, drobne działania mają ogromne znaczenie dla jego kondycji. Dbając o postawę, aktywność fizyczną i odpowiednie warunki snu, możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Jak dbać o kręgosłup? Podpowiadamy.
Spis treści:
Siedzący tryb życia, a prawidłowa postawa ciała
Wielu z nas spędza każdego dnia długie godziny w pozycji siedzącej. Niejednokrotnie wynika to z charakteru wykonywanej pracy, często też okazuje się jednym z najpowszechniejszych sposobów odpoczynku. Trzeba wziąć pod uwagę, że przyjmowanie nieprawidłowej pozycji powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała i nadmierne obciążanie konkretnych odcinków kręgosłupa.
Gdy nie dbamy o właściwe podparcie, dochodzi do uciskania poszczególnych kręgów. W dłuższej perspektywie czasu będziemy borykać się z przeciążeniem mięśni, dysfunkcjami stawów, dolegliwościami bólowymi i zwiększeniem ryzyka powstawania chorób zwyrodnieniowych.
- Pilnując prawidłowej postawy ciała podczas długotrwałego siedzenia, dbaj o to, aby plecy były wyprostowane, a stopy spoczywały płasko na podłodze.
- Unikaj garbienia się, co jest aktualnie domeną użytkowników smartfonów i tabletów.
- Podczas pracy biurowej ustaw monitor na wysokości oczu, aby uniknąć notorycznego pochylania głowy.
Kręgosłup lubi regularną aktywność fizyczną
Codzienne zabieganie i nawał obowiązków potrafią pochłonąć. Mimo wszystko starajmy się unikać długotrwałego siedzenia. W przypadku pracy siedzącej zaleca się wstać co godzinę i zrobić krótką przerwę na rozciąganie. Należy też wygospodarować czas na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości i stanu zdrowia.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha (tzw. core) pomagają stabilizować kręgosłup. Nie utożsamiaj sportu z wyczynowymi dyscyplinami. Pływanie, joga czy pilates są szczególnie korzystne dla zdrowia pleców, a proste ćwiczenia wykonywać można nawet w domowym zaciszu.
Prawidłowe nawyki żywieniowe
Połączenie aktywności fizycznej z właściwie zbilansowaną dietą to sposób nie tylko na smukłą sylwetkę, ale przede wszystkim — zdrowy kręgosłup. Budowanie jadłospisu na wysokokalorycznych, przetworzonych produktach to prosta droga do nadwagi oraz otyłości. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa.
Zrównoważona dieta powinna być bogata w minerały, witaminy i białka. Pod kątem kondycji kości kluczowe są wapń oraz witamina D. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, co sprzyja elastyczności dysków międzykręgowych.
Dbaj o kręgosłup podczas snu
Rano budzisz się niewyspany, a przez sporą część dnia nadal czujesz napięcie mięśni i ból pleców? Zapewne masz niewłaściwie dobraną poduszkę lub materac. Komfort snu to jedna z kluczowych kwestii w dbaniu o kręgosłup.
Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Brzmi mało konkretnie? Szacuje się, że powinien uginać się pod ciężarem ciała o trzy centymetry. Unikaj również wysokich poduszek, które mogą wywoływać napięcie w mięśniach szyi i pleców. Zrezygnuj ze spania na brzuchu, aby nie obciążać odcinka szyjnego kręgosłupa.
Robimy to po wyjściu z domu. Powszechny nawyk odbija się na kręgosłupie
Noszenie torby lub plecaka na jednym ramieniu to wyjątkowo nienaturalna pozycja dla naszych pleców, w której bardzo często pozostajemy przez wiele godzin. Organizm stara się zrównoważyć nacisk, aby zachować stabilność. Skutkuje to przechylaniem korpusu w przeciwną stronę. Ciało cały czas pozostaje w trybie nierównomiernego napięcia mięśniowego, co powoduje nie tylko chwilowy dyskomfort, ale przede wszystkim ból, szczególnie w obrębie odcinka lędźwiowego i szyjnego. W takich warunkach łatwo o uszkodzenie lub przemieszczenie dysków, jeśli dodatkowo wykonamy gwałtowny ruch.