Nie obciąża stawów i pomaga spalić oponkę. Wykonuj metodą 6-6-6
Spacerowanie to jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych form ruchu, która może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Choć często bywa pomijane na rzecz bardziej intensywnych ćwiczeń, chodzenie ma swoje unikalne cechy. Co daje spacerowanie rano, a co wieczorem? W wypracowaniu zdrowego nawyku pomocna okazuje się metoda 6-6-6.
Spis treści:
Niedoceniany rodzaj aktywności fizycznej
Spacerowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużych nakładów finansowych. Może być praktykowane niemal wszędzie i przez każdego, niezależnie od wieku czy poziomu kondycji. Spacer to forma ruchu o małym obciążaniu dla stawów i niskim ryzyku kontuzji. W zależności od tempa i dystansu może być relaksujący lub naprawdę intensywny. Regularne przechadzki poprawiają samopoczucie, redukują stres, a nawet wspierają kreatywność.
Na czym polega chodzenie metodą 6-6-6?
Aby chodzenie jako aktywność fizyczna przynosiło najlepsze rezultaty, ważna jest regularność. Metoda 6-6-6 to prosty sposób na zorganizowanie spacerów, aby dostarczały maksymalne korzyści zdrowotne. Na czym polega?
- Zaleca się dziennie pokonywać dystans 6 kilometrów. To odpowiednik około 8 tysięcy kroków, co mieści się w zaleceniach WHO dotyczących aktywności fizycznej.
- Nie chodzi o sporadyczne zrywy. Spacery należy wykonywać 6 razy w tygodniu. Wybierając jeden dzień na odpoczynek, organizm ma czas na regenerację.
- Utrzymanie tempa 6 km/h, odpowiadającemu szybszemu, energicznemu marszowi pozwala na efektywne spalanie kalorii oraz stopniową poprawę kondycji i sylwetki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że częste spacery mogą skutecznie redukować tłuszcz w okolicach brzucha.
Pora ma znaczenie, czyli inne podejście do spacerów
Druga interpretacja metody opiera się na konfiguracji innych podstawowych elementów. Mowa o 60 minutach spaceru o 6 rano lub wieczorem, uzupełnionych 6-minutową rozgrzewkę i 6-minutowym schładzaniem organizmu po treningu (z ang. cool down).
Stałe pory sprzyjają wyrobieniu w sobie nawyku, z czym często miewamy problemy przez codzienne obowiązki. Rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia rozciągające i zwiększające sprawność ruchową. Dzięki tym kilku minutom ciało będzie przygotowane do bezpiecznego podjęcia wysiłku. Schłodzenie to przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne, sprzyjające rozluźnieniu mięśni i zapobieganiu zakwasów.
Zalety porannych spacerów
Choć wczesna pobudka może być dużym wyzwaniem, korzyści płynące z chodzenia na spacery rano okazują się naprawdę dobrą motywacją.
Skutecznie pobudzają organizm. Spacer o poranku dotlenia mózg i ciało, co pozwala zacząć dzień z większą energią i jasnością umysłu. Świeże powietrze wspiera produkcję endorfin i serotoniny, co przekłada się na dobre samopoczucie. Poranne chodzenie pomaga rozkręcić metabolizm i sprzyja efektywnemu spalaniu kalorii.
Relaks po całym dniu
Doskonale znasz siebie i swój rozkład dnia, więc wiesz, że spacery rano nie wchodzą w grę? Godziny popołudniowe i wieczorne także wiążą się z wieloma zaletami. Spacer po pracy pozwala na redukcję stresu, odprężenie i oczyszczenie umysłu po intensywnym dniu. Umiarkowany wysiłek fizyczny wieczorem ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Sprzyja też pracy układu trawiennego i niwelowania uczucia ciężkości po posiłkach — zwłaszcza gdy pracujemy przez wiele godzin w pozycji siedzącej. To również doskonała okazja, by oderwać wzrok od wszechobecnych ekranów.