Praca w komisji wyborczej. Jak się zgłosić i ile można zarobić?

Oprac.: Jakub Laskowski

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października 2023 r. Tego dnia tysiące osób w całej Polsce zasiądzie w obwodowych komisjach wyborczych. Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej będzie wyższe o nawet 75 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Ile można zarobić za pracę w komisji wyborczej i jak się zgłosić?

Państwowa Komisja Wyborcza wprowadziła wyższe stawki dla członków obwodowych komisji. Ile można zarobić za pracę podczas wyborów?
Państwowa Komisja Wyborcza wprowadziła wyższe stawki dla członków obwodowych komisji. Ile można zarobić za pracę podczas wyborów?Wojciech Strozyk/REPORTEREast News

Kto może pracować w komisji wyborczej? Wymagania i warunki

Osoby, które chcą podjąć pracę w charakterze członka komisji wyborczej, muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy posiadać polskie obywatelstwo, być pełnoletnim i korzystać w pełni z praw publicznych oraz wyborczych. Do tego trzeba przejść szkolenia związane z pracą w komisji wyborczej.

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Należy pamiętać, że w komisjach wyborczych nie mogą zasiadać kandydaci w wyborach, urzędnicy wyborczy, mężowie zaufania, a także pełnomocnicy z komitetów wyborczych. Z możliwości pracy wyklucza również obecność w komisji innego członka rodziny.

Jak i kiedy zgłosić się do pracy w komisji wyborczej?

Osoby, które spełniają wyżej wymienione warunki, mogą przesłać zgłoszenie, by dołączyć do komisji wyborczej. W tym celu należy skontaktować się z pełnomocnikiem wyborczym interesującego nas komitetu albo zgłosić swoją kandydaturę przez urząd gminy. Wykaz komitetów wyborczych znajduje się na stronie Państwowej Komisji wyborczej.

Nie wszyscy mogą starać się o pracę w komisji wyborczej. Trzeba spełnić kilka istotnych warunków
Nie wszyscy mogą starać się o pracę w komisji wyborczej. Trzeba spełnić kilka istotnych warunków123RF/PICSEL

Istotną kwestią są również terminy. W zbliżających się wyborach parlamentarnych nieprzekraczalny termin zgłaszania kandydatur do komisji wyborczej minął 15 września. PKW przypomina, że samo zgłoszenie kandydata nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji wyborczej.

Ile można zarobić jako członek komisji wyborczej?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas wykonywania przypisanych im zadań. Decyzją PKW w nadchodzących wyborach zostanie ona zwiększona nawet o 75 proc. w porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2019 roku.

Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej uzależnione jest od pełnionej funkcji. Najwięcej zarobią przewodniczący komisji - 800 złotych. Ich zastępcy mogą liczyć na 700 złotych. Z kolei członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymają 600 złotych wynagrodzenia.

Powyższe wynagrodzenia obejmują nie tylko pracę podczas głosowania, ale również wcześniejsze spotkania i szkolenia przygotowawcze. W dniu wyborów parlamentarnych członkowie komisji wykonują swoje obowiązki w godzinach od 7 do 21.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza, opracowanie własne.

Zobacz także:

Psycholog o cierpieniu Polaków: Lubimy być ofiaramiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas