Reklama

Praca w komisji wyborczej. Jak się zgłosić i ile można zarobić?

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października 2023 r. Tego dnia tysiące osób w całej Polsce zasiądzie w obwodowych komisjach wyborczych. Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej będzie wyższe o nawet 75 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Ile można zarobić za pracę w komisji wyborczej i jak się zgłosić?

Kto może pracować w komisji wyborczej? Wymagania i warunki

Osoby, które chcą podjąć pracę w charakterze członka komisji wyborczej, muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy posiadać polskie obywatelstwo, być pełnoletnim i korzystać w pełni z praw publicznych oraz wyborczych. Do tego trzeba przejść szkolenia związane z pracą w komisji wyborczej.

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Reklama

Należy pamiętać, że w komisjach wyborczych nie mogą zasiadać kandydaci w wyborach, urzędnicy wyborczy, mężowie zaufania, a także pełnomocnicy z komitetów wyborczych. Z możliwości pracy wyklucza również obecność w komisji innego członka rodziny.

Jak i kiedy zgłosić się do pracy w komisji wyborczej?

Osoby, które spełniają wyżej wymienione warunki, mogą przesłać zgłoszenie, by dołączyć do komisji wyborczej. W tym celu należy skontaktować się z pełnomocnikiem wyborczym interesującego nas komitetu albo zgłosić swoją kandydaturę przez urząd gminy. Wykaz komitetów wyborczych znajduje się na stronie Państwowej Komisji wyborczej.

Istotną kwestią są również terminy. W zbliżających się wyborach parlamentarnych nieprzekraczalny termin zgłaszania kandydatur do komisji wyborczej minął 15 września. PKW przypomina, że samo zgłoszenie kandydata nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji wyborczej.

Ile można zarobić jako członek komisji wyborczej?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas wykonywania przypisanych im zadań. Decyzją PKW w nadchodzących wyborach zostanie ona zwiększona nawet o 75 proc. w porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2019 roku.

Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej uzależnione jest od pełnionej funkcji. Najwięcej zarobią przewodniczący komisji - 800 złotych. Ich zastępcy mogą liczyć na 700 złotych. Z kolei członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymają 600 złotych wynagrodzenia.

Powyższe wynagrodzenia obejmują nie tylko pracę podczas głosowania, ale również wcześniejsze spotkania i szkolenia przygotowawcze. W dniu wyborów parlamentarnych członkowie komisji wykonują swoje obowiązki w godzinach od 7 do 21.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza, opracowanie własne.

Zobacz także:

Nie głosujesz w wyborach? Oto co stanie się z twoim głosem

Wybierasz się na wybory? O tych terminach musisz pamiętać, a zwłaszcza jeśli masz 60 lat

Wiemy, ile zarabiają posłowie i senatorowie. Jest czego zazdrościć?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy