Proboszcz zainwestował w e-tacę. Wierni mogą składać ofiary bezgotówkowo
Oprac.: Estera Oramus
Kościół idzie z duchem czasu? W coraz większej ilości świątyń w Polsce można już złożyć już ofiarę bezgotówkowo. Parafie inwestują w tzw. "ofiaromaty" - terminale do składania ofiar kościelnych "na tacę" dla kościoła kartą. W jednym z kościołów w Ostrowie Wielkopolskim, wierni nie będą już zobowiązani mieć przy sobie gotówki, jeśli zechcą złożyć ofiarę. Proboszcz postanowił dostosować się do współczesnych zwyczajów i wprowadził opcję składania darowizn "na tacę" za pomocą terminala płatniczego.
Obecnie płatności elektroniczne zdobyły dużą popularność, co skutkuje tym, że wiele osób nie polega już na fizycznych pieniądzach i rzadko je przy sobie nosi. Taki stan rzeczy tworzył jednak pewne trudności w kościele, ponieważ dotychczasowe zbieranie datków na tacę w kościołach opierało się wyłącznie na gotówce. W parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim sami wierni zaproponowali rozwiązanie tego problemu poprzez wprowadzenie terminala płatniczego. Ksiądz Andrzej Szudra, który kieruje tą parafią, zdecydował się na odpowiedź na tę inicjatywę, wprowadzając nowatorskie rozwiązanie w postaci "datkomatu" - terminala płatniczego umożliwiającego składanie dowolnych ofiar. We wpisie w mediach społecznościowych informującym o wprowadzeniu "ofiaromatu", ksiądz podkreślił, że rozwiązanie jest odpowiedzią na prośby wiernych.
Zobacz również: Czy księża mogą wziąć urlop?
Czym są "ofiaromaty"? Tak złożysz ofiarę w kościele bez gotówki
Czym są "elektroniczne tace" w kościele? W coraz większej ilości świątyń w Polsce można znaleźć duży tablet na stojaku. "Tu złożysz ofiarę na kościół" - taki komunikat wyświetla ekran. Poniżej znajdują się przyciski z kwotami, którymi można wybrać kwotę datku na kościół. Jak tłumaczy jeden z producentów takich urządzeń, są one bardzo proste, intuicyjne i bezpieczne:
Rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom Kościoła, wyposażając go w narzędzia umożliwiające przekazywanie ofiar na cele kultu religijnego w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka. Jest bardzo proste, samoobsługowe, bezpieczne i indywidualnie dostosowane do potrzeb każdej parafii.
Ofiaromaty pojawiają się coraz częściej w polskich kościołach - mają one za zadanie odpowiadać na komunikowaną przez wiernych potrzebę wprowadzenia narzędzia do ofiarowania datków na kościół bezgotówkowo. Terminale płatnicze funkcjonują już m.in. w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach, w archikatedrze w Lublinie, w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie czy w parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Mikstacie i wielu innych kościołach.