Przebadano ziemniaki z Lidla i Biedronki. Mowa o pozostałościach po pestycydach

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę ziemniaki oferowane konsumentom w sklepach Lidla i Biedronki, by przekonać się, czy warzywa posiadają pozostałości pestycydów. To już kolejne takie badania przeprowadzone z inicjatywy fundacji, która wcześniej zleciła analizę pestycydów w pomidorach i jabłkach sprzedawanych w tych dwóch popularnych dyskontach.

Ziemniaki z Lidla i z Biedronki zostały przebadane na zawartość pestycydów
Ziemniaki z Lidla i z Biedronki zostały przebadane na zawartość pestycydów123RF/PICSEL

Zbadano ziemniaki dostępne w Lidlu i Biedronce

Pracownicy fundacji Pro-Test kupili w Lidlu i w Biedronce ziemniaki pakowane w siatki - jedne z Ryneczku Lidla, a drugie firmowane biedronkową marką Warzywniak. W obu przypadkach sięgnięto po ziemniaki z odmiany gala, których kraj pochodzenia to Polska.

Ziemniaki zostały dostarczone do akredytowanego laboratorium, gdzie poddano je badaniom, sprawdzając obecności w nich pozostałości 540 środków ochrony roślin oraz dodatkowo często stosowanego w uprawach kartofli hydrazydu maleinowego, będącego regulatorem wzrostu roślin, hamującym kiełkowanie ziemniaków podczas przechowywania.

Badania wykazały, że w ziemniakach kupionych w Lidlu wykryto pestycyd - związek o nazwie propamokarb. Jego ilość nie przekraczała dopuszczalnej normy - informuje na swojej stronie Fundacja Pro-Test. Ziemniaku kupione w Biedronce nie zawierały żadnych pozostałości pestycydów.

"Warto tu zaznaczyć, że tym samym, pod kątem badanych pestycydów, spełniają wymagania normy dla warzyw ekologicznych, podczas gdy są to ziemniaki z uprawy konwencjonalnej" - czytamy na stronie pro-test.pl.

W ziemniakach kupionych w Lidlu wykryto pestycyd – związek o nazwie propamokarb
W ziemniakach kupionych w Lidlu wykryto pestycyd – związek o nazwie propamokarb123RF/PICSEL

Lidl reaguje na wyniki badań

Biuro prasowe Lidla poproszone o komentarz do wyników badań ziemniaków poinformowało, że są one zgodne z obowiązującym prawem i spełniają wszystkie standardy Lidl Polska, tylko nieznacznie odbiegając od jakości produktów ekologicznych.

"W ramach regularnego monitoringu w 2023 roku przeprowadziliśmy ponad 460 badań dla ziemniaków, gdzie 98,3 proc. wyników spełniało wymagania prawne, a w ok. 68 proc. wyników nie wykryto żadnej pozostałości pestycydów (co oznacza, że ziemniaki spełniały normy dla produktów ekologicznych). Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście ziemniaków" - informuje Lidl.

„Ewa gotuje”: Klasyczna waniliowa panna cottaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas