Reklama

"Przepracowałam 5 lat, czy należy mi się emerytura?" Kwota może zaskoczyć

Emerytura wiąże się z zakończeniem pracy zawodowej, ale również z comiesięcznym świadczeniem pobieranym z ZUS-u. Wysokość emerytury jest zależna od stażu pracy, a co za tym idzie - gromadzenia kapitału emerytalnego. Co w przypadku osób, które mają przepracowanych zaledwie 5 lat lub w ogóle nie pracowały? Czy otrzymają świadczenie emerytalne? Odpowiadamy.

Czy po 5 latach pracy dostanę emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto kobiety muszą odprowadzać składki przez 20 lat, a mężczyźni przez 25 lat. Przy tym okresie emeryci często otrzymują minimalne emerytury. Co zatem z osobami, które przepracowały jedynie 5 lat?

Po 5 latach pracy można dostać emeryturę, jednak przy osiągnięciu wyżej wymienionego wieku emerytalnego. Musimy także liczyć się z tym, że świadczenie nie będzie tak wysokie, jak w przypadku osób, które znacznie dłużej odprowadzały składki. 

Reklama

Czytaj także: Podwójny przelew dla seniorów. Seniorzy będą musieli oddać część kwoty

Jaka emerytura z ZUS po 5 latach pracy?

Państwo gwarantuje najniższą emeryturę wynoszącą 1588,44 zł netto, ale tylko w przypadku przepracowania kolejno 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Osoby, które przepracowały 5 lat, otrzymają kwotę wynikającą ze składek zgromadzonych na koncie w ZUS.

Jeśli dana osoba osiągnęła wiek emerytalny i przepracowała 5 lat za najniższą krajową, to wysokość emerytury wyniesie ok. 150 zł w przypadku mężczyzn. Kobiety natomiast otrzymają świadczenie w wysokości około 125 zł.

Czy przysługuje emerytura bez stażu pracy?

Przy braku stażu pracy, dana osoba nie odprowadzała składek emerytalno - rentowych, dlatego nie przysługuje jej emerytura. Taka osoba może liczyć na inne zapomogi od państwa tj.:

  • renta dożywotnia - świadczenie to dostaje się dożywotnio w zamian za przepisanie swojej nieruchomości na fundusz hipoteczny;
  • zasiłek pielęgnacyjny - przysługuje osobom po 75. rok życia oraz tym niezdolnym do całkowicie samodzielnej egzystencji;
  • 500 + dla seniora - świadczenie uzupełniające przyznawane osobom starszym mającym orzeczenie o niepełnosprawności lub tym niezdolnym do całkowicie samodzielnej egzystencji;
  • Mama 4 + -  świadczenie wynosi tyle, co minimalna emerytura i przysługuje osobom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu zrezygnowały z pracy zarobkowej.

Ile wynosi minimum lat pracy do emerytury?

Jeśli chcemy uzyskać emeryturę, chociażby w najmniejszej kwocie, to musimy mieć 20/25 lat pracy. Przy mniejszym stażu pracy kwota 1588,44 zł będzie maleć.

Świadczenie emerytalne przysługuje osobom, które przepracowały przynajmniej jeden dzień pracy. Musimy jednak pamiętać, że tak niska kwota nie wystarczy na podstawowe potrzeby życiowe. 

CZYTAJ TAKŻE:

Emerytura w wieku 60 lat. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

14. emerytura dla rolników. KRUS podał terminy przelewów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy