Przeraźliwe dźwięki w polskich lasach. Czy należy się obawiać?

Rykowisko to okres godowy jeleni szlachetnych, który w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września. Samce jeleni, zwane również bykami wydają wówczas głośne odgłosy, które turyści mogą pomylić z rykiem niedźwiedzi lub dźwiękiem wydawanym przez inne groźne zwierzęta. Rykowisko to zjawisko cykliczne. Ile trwa i jak przebiega?

Rykowisko, czyli okres godowy jelenia szlachetnego rozpoczyna się w połowie września
Rykowisko, czyli okres godowy jelenia szlachetnego rozpoczyna się w połowie września Adrian Slazok/Reporter

We wrześniu i październiku w polskich lasach można usłyszeć nietypowe odgłosy. Ludzie mylnie interpretują przeraźliwe dźwięki jako nadciągające zagrożenie. Zazwyczaj są to jednak jelenie, które dają znać o swoim położeniu i gotowości do przedłużenia gatunku.

Rykowisko, czyli okres godowy jelenia szlachetnego rozpoczyna się w połowie września i trwa przez około cztery tygodnie. Ryki samców są niekiedy tak głośne, że możne usłyszeć je już z odległości kilku kilometrów.

Dzięki odgłosom samiec jelenia chce zwabić partnerkę, by odbyć z nią gody. Ryki mają także za zadanie odstraszenie konkurenta, który mógłby czaić się w pobliżu. Zwierzęta nie są wówczas groźne. Warto jednak zachować należytą ostrożność i nie podchodzić do jeleni zbyt blisko. Burza hormonów sprawia, że są wyjątkowo energiczne.

Rykowisko: jeleń szlachetny to "król lasu"

Jelenie szlachetne to bardzo majestatyczne zwierzęta. To również jedne z największych ssaków z rodziny jeleniowatych, jakie można spotkać w polskich lasach. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest rozłożyste poroże. Poruszają się z gracją, przez co leśniczy często nazywają je "królami lasu". Na co dzień nie jest łatwo spotkać jelenia szlachetnego. Jest bowiem wyjątkowo płochliwy i unika kontaktu z człowiekiem. Ponadto, wyróżnia go bardzo dobry słuch i węch. Na ogół bez większych trudności lokalizuje nadciągające zagrożenie.

Grzybiarze mogą stać się mimowolnymi świadkami rykowiska
Grzybiarze mogą stać się mimowolnymi świadkami rykowiska123RF/PICSEL

Okres godowy to dla jeleni bardzo intensywny i wyczerpujący czas. Zwierzęta są wówczas owładnięte chęcią przedłużenia gatunku, przez co mogą błędnie interpretować sygnały nadciągające z otoczenia. W czasie rykowiska jelenie szlachetne są bardzo aktywne, przez co mogą stracić nawet do 30 proc. swojej masy. Stają się wówczas słabsze i mniej uważne, a to czyni je łakomym kąskiem dla myśliwych. Okres rykowiska to niestety najważniejszy moment w sezonie łowieckim.

Rykowisko: trwają protesty przeciwko polowaniom

Niezmiennie od lat toczą się protesty, które mają na celu uniemożliwienie myśliwym  polowania w czasie rykowiska. Zwierzęta, chcące przedłużyć gatunek są wówczas mniej czujne i rykiem przyciągają myśliwych. Zdaniem aktywistów, okres godów powinien być celebracją życia, a nie pretekstem do zabijania.

Polowania w czasie rykowiska są niebezpieczne także dla ludzi przebywających wówczas w lasach w celu obserwacji jeleni. Ta bardzo popularna atrakcja każdorazowo przyciąga miłośników  przyrody i osoby zaciekawione życiem zwierząt. Turyści podążający śladami jeleni mogą  zostać postrzeleni, przez nieuważnych myśliwych.

Zobacz również: 

„Ewa gotuje”: Lohikeitto, czyli fińska zupa rybnaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas