Reklama

Reklama

Rafał Piech odwołał Halloween. Powierzył miasto Maryi, a teraz zapowiada Dzień Aniołów

„Wigilia Wszystkich Świętych stała się w ostatnich latach w Polsce okazją do zabaw przejętych z tradycji krajów zachodnich i USA” – napisał Rafał Piech na Facebooku, nawiązując do popularnego święta psikusów Halloween. Prezydent Siemianowic Śląskich ogłosił, że miasto 31 października obchodzić będzie nowe święto. Uroczystość ma nosić nietypową nazwę - Heaven Wins.

Halloween to zwyczaj popularny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Dzieci przebrane za duchy, potwory, kościotrupy i inne straszydła  chodzą wówczas od domu do domu i pytają: "cukierek albo psikus".  Wówczas najczęściej obdarowywane są przez właścicieli słodyczami.

W Polsce Halloween nie cieszy się dużą popularnością. Na przebranie się 31 października decydują się nieliczni. Mimo to zwyczaj budzi wiele kontrowersji.

W Siemianowicach Śląskich odwołali Halloween...

Rafał Piech prezydent Siemianowic Śląskich postanowił sprzeciwić się świętowaniu Halloween w Polsce. Polityk, który niedawno zawierzył miasto Niepokalanemu Sercu Maryi, teraz zapowiedział, że 31 października Siemianowice Śląskie obchodzić będą Dzień Aniołów. 

Reklama

"To połączenie zabawy i akcji społecznej, która poprzez interakcję międzypokoleniową najmłodszych z ich rodzicami i dziadkami ma zachęcić wszystkich do częstszego czynienia najmniejszych nawet dobrych uczynków wobec naszych najbliższych i znajomych" - napisał Rafał Piech na swoim oficjalnym Facebooku.

Heaven Wins: Skąd pomysł na nazwę?

Data nowopowstałego w Siemianowicach Śląskich zwyczaju nie jest przypadkowa. Niektórzy celowości dopatrują się także w nazwie.  Halloween to skrót od "All Hallow's Evening". W dosłownym tłumaczeniu oznacza więc noc przed Wszystkimi Świętymi. Osoby przeciwne maskaradzie nierzadko wiążą jednak święto duchów z piekłem. W zeszłym roku swoją interpretacją nazwy Halloween podzieliła się z internautami Edyta Górniak. "Halloween. Hell win... znacie angielski. Piekło wygrywa" - powiedziała piosenkarka. Czyżby prezydent Siemianowic Śląskich również miał na myśli to "tłumaczenie", zastępując Halloween, świętem o nazwie Heaven Wins?

Uroczystości w Siemianowicach Śląskich mają być wyjątkowo huczne. Jak informują lokalne media, impreza ku chwale aniołów ma potrwać przez cały kolejny tydzień. Uroczystości mają odbywać się między innymi w przedszkolach i szkołach. 

***
Zobacz rownież:

Halloween 2022: Skąd wzięła się dynia i kim był "skąpy Jack"?

Przebrania i dekoracje na Halloween - tu kupisz je w najlepszej cenie!

Halloween naprawdę straszny?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Halloween | Rafał Piech

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy